Mužská obriezka – zákrok ako prevencia pred HIV

Mužská obriezka – zákrok ako prevencia pred HIV
Zdroj: bigstockphoto.com

Mužská obriezka je veľmi háklivou problematikou. Nevykonáva sa len po narodení dieťaťa, mnohí muži ju podstupujú z rôznych dôvodov aj v dospelom veku. Operačný výkon nie je taký „masaker“ ako by si mnohí pomysleli. MUDr. Jana Kubicová - Košťálová, plastická chirurgička, hovorí: "Pacienti sú častokrát po zákroku priaznivo prekvapení."

Štatistiky nám ukazujú, že obriezkou je možné predísť HIV a rakovine maternice. Mužská obriezka by mohla byť účinným prostriedkom boja proti epidémii Aidsu, dokonca rovnako účinným ako očkovanie.
K tomuto zaujímavému názoru sa dopracovali vedci z Južnej Afriky a prezentovali ho na Medzinárodnej konferencii venovanej AIDS v Riu de Janeiro. Svetová zdravotnícka organizácia i OSN tento výsledok privítali, no obidve organizácie pripustili, že na overenie tohto tvrdenia budú potrebné aj ďalšie výskumy. Ide o prvú úplnú vedeckú štúdiu zameranú na možnú spojitosť mužskej obriezky a prenosu vírusu HIV.

Na výskume sa zúčastnilo vyše 3 tisíc mužov, zhruba polovica z nich obrezaných. Už niektoré predošlé štúdie naznačujú, že niektoré bunky na predkožke sú náchylnejšie na nákazu HIV než bunky na ostatných častiach penisu. Štúdiu juhoafrických výskumníkov viedol profesor Bertrand Auvert z francúzskeho Národného úradu na boj proti Aidsu. Aj on zastáva názor, že odstránením predkožky sa pravdepodobnosť nákazy HIV výrazne zníži. “Spolu sme zaznamenali 69 prípadov HIV. Z toho v kontrolnej skupine ich bolo 51 a v takzvanej intervenčnej, teda v tej, kde boli muži s obriezkou, iba 18. Znamená to, že obriezka má v šiestich zo siedmich prípadov silný ochranný účinok proti HIV,“  tvrdí francúzsky profesor.

Aké sú dôvody pre podstúpenie obriezky - cirkumcízie?

MUDr. Jana Kubicová - Košťálová, plastická chirurgička: "Mnohí pacienti nás vyhľadávajú kvôli úprave predkožky penisu, ktorá sa vykonáva nie len z estetických ale i zo zdravotných dôvodov".

Muži: Estetický problém (osobné presvedčenie, náboženské dôvody) a  zdravotný problém (predkožka môže byť natoľko zúžená, že je bolestivé pretiahnuť ju cez žaluď, ochrana pred HIV).

Ženy: Obriezka poskytuje prevenciu pred pohlavne prenášanými chorobami. Dokáže ženu ochrániť pred rakovinou maternice. Podľa štatistík, v Izraeli takmer vôbec nepoznajú rakovinu maternice, nakoľko muž po obriezke poskytuje žene vyšší hygienický štandard, na penise nie sú kožné záhyby, na ktorých by sa mohli zdržiavať choroboplodné zárodky plesní, baktérií a vírusov.

Operačný zákrok
Ide o úplné alebo čiastočné odstránenie predkožky penisu. Obriezka neznižuje schopnosť erekcie ani sexuálnu dráždivosť, ale naopak, má skôr pozitívny vplyv na sexuálny život, takisto nemá vplyv ani na potenciu. Veľa žien považuje mužov penis po obriezke za veľmi hygienický a sexy.

Zákrok:

  • trvá približne 60 min,
  • vykonáva sa v lokálnej anestéze, čím sa pre pacienta zabezpečí bezbolestnosť počas zákroku,
  • používajú sa šicie materiály (t.zn, že stehy sa nevyberajú),
  • po výkone odchádza pacient do domácej starostlivosti.

Autor článku: Ing. Lívia Chudá, Chirkoz SK

Dátum zverejnenia: