Termín transformácie nemocníc na akciovky sa asi posunie

Transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá by sa mala realizovať do konca budúceho roka, sa pravdepodobne odsunie. "Vzniká pomerne silné presvedčenie v koalícii, že rok 2011 je šibeničný termín. Možno bude treba tento termín posunúť, aby sme transformáciu urobili kvalitne," povedal po dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Za prijateľný považuje koniec roka 2012.

"Razíme teóriu, aby sme naozaj išli na istotu," ozrejmil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) s tým, že transformácia je postupný proces a vie si predstaviť, že by sa trocha predĺžil. Novotný poznamenal, že koalícia transformáciu chce a určite sa ju bude snažiť v tomto funkčnom období zrealizovať. Návrh na posunutie termínu by mohol prísť ako pozmeňovací návrh v pléne pri prerokovaní novely zákona o zdravotných poisťovniach. Zámer transformovať štátne zariadenia sa nepáči opozičným poslancom, ktorí v ňom vidia snahu o neskoršiu privatizáciu nemocníc. Ako poznamenala poslankyňa Darina Gabániová (Smer-SD), štát by nemal využívať nástroj akciovej spoločnosti, ale štandardnú formu v podobe príspevkovej organizácie. "Nemyslím si, že keď budú nemocnice povinné vykazovať zisk, že to bude slúžiť na zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva," zhrnula Gabániová. Jej stranícky kolega Jozef Valocký zase poukázal, že pokiaľ by sa transformácia na budúci rok uskutočnila, o rok neskôr by mnohé nemocnice išli do krachu. Následne by sa podľa neho mohlo pristúpiť k privatizácii. Upozornil tiež, že oceňovanie majetku nemocníc pred ich premenou na akciovky si vyžiada takmer 50 miliónov eur, pričom nie je jasné, odkiaľ by tieto prostriedky mali pochádzať. Minister podotkol, že nevie, odkiaľ táto suma pochádza, ale jemu sa zdá byť prehnaná.

Ako poznamenal Novotný, cieľom transformácie nie je privatizácia, ale zmena právnej formy tak, aby boli štátne nemocnice stopercentnými štátnymi akciovkami. "Majiteľ sa nezmení, zmenia sa pravidlá, v ktorých budú nemocnice hospodáriť, budú nútené k tomu, aby hospodárili minimálne vo vyrovnanom rozpočte a maximálne efektívne narábali s peniazmi z verejného zdravotného poistenia." Šéf rezortu v tejto súvislosti poukázal, že zariadenia, ktoré sa v minulosti podarilo transformovať, hospodária vyrovnane, pričom prípadný zisk sa investoval do daného zariadenia. Podľa Valockého však nie je tento výsledok spôsobený transformáciou, ale tým, že má zariadenie vyššie limity od zdravotných poisťovní. Opätovné spustenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti odsúhlasila vláda v septembri. Všetky štátne zariadenia s výnimkou tých v pôsobnosti ministerstva vnútra by sa mali podľa návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach transformovať do konca budúceho roka. Či bude tento termín konečný, sa ukáže na decembrovej schôdzi parlamentu.

"Transformáciou na akciové spoločnosti sa zavedie do hospodárenia nemocníc zodpovednosť manažmentov za hospodárske výsledky, prehľadné účtovníctvo a povinnosť auditu," uvádza sa v návrhu. Štátne nemocnice majú formu príspevkových organizácií, charakterizovanú podľa ministerstva netransparentnosťou, zlým riadením a neprehľadným účtovníctvom. Napriek viacerým kolám oddlžovania prakticky kontinuálne vytvárali dlh, pripomenul rezort.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: