ADA zistila tento rok 9 pozitívnych dopingových nálezov, 2 ešte rieši

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR) urobila v tomto roku do novembra viac ako 580 dopingových testov, pričom deväť prípadov bolo pozitívnych. Uviedol to prezident ADA SR Miroslav Motyčík, ktorý však odmietol dve mená zo zoznamu konkretizovať, pretože vyšetrovanie ešte nebolo uzavreté. Dvaja "hriešnici" sú českej národnosti, ale boli pozitívne testovaní na Slovensku.

Samotný šéf antidopingovej agentúry neskrýval prekvapenie, koľko prípadov má korene práve na Slovensku. "Na moje očakávanie môžem povedať, že je to dosť veľa. Dosť veľa, pretože predpokladáme, že ak nastavíme nejaké pravidlá, tak tieto pravidlá by sa mali v rámci športovo-technickej regulácie a antidopingovej regulácie akceptovať trochu lepšie. Dôležité je, že mnohé z týchto deviatich porušení sú založené na tom, že športovci nepredpokladajú možnosť testovanie na danom podujatí resp. myslia si, že aj keď užili zakázané látky, tak obídu kontrolu," povedal Motyčík, ktorý k dvom utajeným menám na slovenskom zozname dodal: "Ani mená, ani športovú disciplínu nemôžem konkretizovať, pretože nie sú naplnené všetky informácie, ktoré súvisia s týmito prípadmi a hneď ako sa uzavrie manažment výsledkov týchto športovcov, tak ich mená budú bez odkladania zverejnené."

Medzi "dopingovými hriešnikmi" figuruje aj hokejista zo zámorskej NHL Ľubomír Višňovský, ktorý mal pozitívny nález na pseudoefedrín, za čo dostal napomenutie. Dištanc na dva roky resp. doživotný stop dostali za stanozol kulturista Tomáš Tabačiar a guliar Milan Haborák. Na jeden rok má zastavenú činnosť aj dráhová cyklistka Barbora Dršková, ktorá dokonca trikrát zmarila výkon dopingových testov. Vynútená pauza na osem mesiacov čaká aj džokeja Romana Závackého, ktorý mal na dostihoch pozitívny test na alkohol. Ďalší dvaja previnilci sú atlét Michal Balner, ktorý mal na Atletickom moste v Dubnici pozitívny nález na marihuanu a dostihový džokej Filip Lajner, ktorý to zrejme deň pred dostihmi prehnal s alkoholom. Obaja dostali mesačný trest. V prípade dvoch utajených mien potvrdili analýzy u jedného prítomnosť choriogonadotropínu (hCG) a v druhom prípade sa priestupok týka netradičného metabolitu - tamoxifénu.

ADA SR sa súčasne snaží o zavedenie monitoringu pobytu športových reprezentantov v systéme ADAMS, ktorý zjednodušene predstavuje systém správy a riadenia antidopingu. V praxi vlastne ide o zavedenie systému evidencie a manažmentu pobytu športovcov v podmienkach Slovenska. Motyčík zdôraznil, že spusteniu v súčasnosti bráni nedostatočná legislatíva medzi EU a požiadavkami systému ADAMS, ale začiatkom budúceho kalendárneho roka by to chceli rozbehnúť. Na používanie osobných údajov v systéme však súčasne musí byť písomný súhlas daného športovca.

ADA SR, ktorá spolupracuje so 48 inštitúciami vrátane OSN a UNESCO, urobila v roku 2010 k 18. novembru celkovo 581 testov, z ktorých bolo 368 súťažných a 213 mimosúťažných. V 389 prípadoch sa testy týkali športovcov slovenskej národnosti, 192-krát mali dopingoví nález cudzinci. Najviac testov bolo urobených na dostihoch (223), pričom išlo takmer výlučné o testy na alkohol. Ďalšie športy v počte testov: atletika (43), cyklistika (50), futbal v spolupráci s FIFA (44), hádzaná (20), ľadový hokej (36), kulturistika (14), paralympijský šport (22), tlak na lavičke (27) a triatlon (17).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: