V DFN v Košiciach vybudujú lôžkovú časť oddelenia ORL

Už takmer päť rokov pracuje oddelenie otorinolaryngológie (ORL) Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach bez lôžkovej časti. Uzavrieť ju muselo pre nedostatok vhodných a zrekonštruovaných priestorov po tom, ako sa nemocnica presťahovala z Moyzesovej ulice na Triedu SNP 1.

Významnú pomoc pri znovuvybudovaní lôžkového ORL oddelenia poskytne nemocnici spoločnosť McDonald's Slovakia. V košickej DFN sponzorsky podporí vytvorenie piatich nadštandardných ORL izieb pre matky s deťmi aj s kompletným vybavením. Spoločnosť získava prostriedky z celosvetovej charitatívnej akcie, ktorá sa uskutočňuje aj tento rok a to práve dnes.

„Na tomto oddelení vykonajú priemerne ročne 10.000 ambulantných vyšetrení, pričom operačných výkonov vzhľadom na situáciu, je len 500. Detskí pacienti s ORL diagnózami preto musia byť hospitalizovaní na ostatných oddeleniach detskej nemocnice alebo odchádzajú do iných zdravotníckych zariadení,“ priblížila situáciu na oddelení hovorkyňa DFN Viera Horniaková. Dodala, že deti sú teraz často umiestňované aj na oddelenia pre dospelých, čo nie je z hľadiska modernej pediatrie dlhodobo prijateľné ani vhodné. „V súčasnosti nemôžu byť deti vždy hospitalizované spolu so sprievodcami, čo je pre ne psychicky náročné. Otvorením oddelenia sa podmienky na prijatie detí a sprievodu výrazne zlepšia,“ doplnila Horniaková.

Potreba špecializovanej ORL pooperačnej starostlivosti, ako aj denné sledovanie a diagnostika komplikovaných stavov, bola dôvodom, prečo sa DFN prioritne pustila do prípravy rekonštrukcie lôžkovej časti ORL. Na vytvorenie siedmich izieb s desiatimi lôžkami DFN vyčlenila z vlastných zdrojov 215.000 eur. Stavebné úpravy sa budú týkať výmeny elektroinštalácie, rozvodov medicinálnych plynov, zriadenia hygienických zariadení pre pacientske izby, úpravy podláh, obkladov a maľby priestorov. Práce sa začnú 22. novembra tohto roku a ukončené by mali byť do konca marca 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: