Očkovanie cez nos

Očkovanie cez nos
Zdroj: bigstockphoto.com

Nova vakcína proti rotavírusu sa podáva formou nosných kvapiek. Navyše ju predtým netreba držať v chlade.

V časopise Clinical and Vaccine Immunology to oznámil desaťčlenný tím, ktorý viedli John Herrmann a Abraham Sonenshein z Tuftsovej univerzity v Medforde (štát Massachusetts, USA). Prvým autorom článku bol ich kolega Sangun Lee. Rotavírus spôsobuje vážne hnačkové ochorenie. V rozvojových krajinách mu každoročne padne za obeť približne 500.000 detí. "Nová vakcína v spojení s látkou, ktorá posilňuje imunitu, vyvolala tvorbu dostatočného množstva protilátok proti rotavírusu, aby to chránilo pokusné myši pre infekciou, keď sme ich vystavili tomuto vírusu tri týždne po treťom zaočkovaní," povedal John Herrmann. Vedci vyrobili novú vakcínu pomocou neškodnej baktérie druhu Bacillus subtilis, ktorú obmenili, takže na povrchu bunky alebo v cytoplazme mala bielkoviny z viacerých infekčných baktérií a vírusov. Tie vyvolali vznik príslušných protilátok. Bacillus subtilis je naozaj neškodná, v niektorých ázijských krajinách predstavuje súčasť bežnej stravy.

Vakcína s baktériami Bacillus subtilis je lacná, takže ju možno vyrábať vo veľkom. Na rozdiel od väčšiny tradičných vakcín nevyžaduje pred použitím špeciálne čistenie. Členovia tímu v minulosti preukázali, že tieto baktérie so zlomkom toxínovej bielkoviny tetanu poskytli myšiam úplnú ochranu pred tetanom. Tetanovú vakcínu skladovali vyše roka pri teplote 45 stupňov Celzia a napriek tomu si zachovala stopercentnú účinnosť. Zdá sa, že táto teplotná odolnosť je spoločná pre všetky vakcíny na báze Bacillus subtilis. To je veľká výhoda, lebo v súčasnosti dostupné vakcíny treba až do okamihu podania skladovať v chladničkách respektíve mrazničkách. To je obťažné a nákladné, zvlášť v rozvojových krajinách, kde okrem toho chýba dostatočne kvalifikovaný zdravotnícky personál, najmä na vidieku. Výsledkom je nezaočkovanie mnohých dospelých i detí proti rozšíreným infekciám ako tetanus, rotavírus, záškrt, čierny kašeľ a ďalšie.

"Okrem teplotnej stability a lacnej výroby sa vakcíny na báze Bacillus subtilis podávajú vo forme nosných kvapiek či spreja. Očkovací prístup, nevyžadujúci injekcie, je osobitne výhodný v rozvojových krajinách, kde popri školenom personále nie sú vždy dostupné čisté ihly a striekačky," povedal Abraham Sonenshein. Nová vakcína je podľa neho stále vo vývoji. Treba preukázať bez najmenších pochybností jej bezpečnosť a predovšetkým to, že dokonale funguje aj v prípade ľudí. A v ďalších krokoch túto technológiu rozšíriť z rotavírusu a tetanu na spomenuté ďalšie bežné infekcie.

Zdroj: Komuniké Tufts University – Health Sciences zo 16.11.2010.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: