Lekári varujú, ak nebude viac peňazí, zhorší sa zdravotná starostlivosť

Prvýkrát v histórii Slovenska dochádza podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) k prepadu financií, ktoré budú na budúci rok smerovať do sektora zdravotníctva v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. "To sa ešte nikdy nestalo," zdôraznil dnes prezident komory Milan Dragula. Poukázal na to, že výpadok, ktorý spôsobí zníženie odvodov za štátnych poistencov, predstavuje 31 miliónov eur a v 55-miliónovom dlhu je tiež štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá tak lekárom a nemocniciam dáva menej finančných prostriedkov. Dragula upozornil, že pokiaľ do zdravotníctva nepotečie viac peňazí, predĺžia sa čakacie lehoty, zníži sa dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti. "Lekári budú robiť do výšky limitu," konštatoval s dôvetkom, že už nebudú chcieť viac zadlžovať zdravotnícke zariadenia. Ozrejmil, že zároveň požiadal svojich kolegov, aby na čakacie listiny zapisovali aj poslancov.

Komora sa pre rozpočet zdravotníctva opäť obrátila na ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS). Žiada ho, aby svoj zámer na zníženie sadzby poistencov za dôchodcov, deti či študentov prehodnotil a zvýšil ju na päťpercentnú úroveň. Päť percent za štátnych poistencov je dlhodobá požiadavka lekárov. Odvody za štátnych poistencov by mali byť témou aj nadchádzajúceho rokovania Koaličnej rady, ktorého termín zatiaľ nie je stanovený. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) 15. novembra naznačil, že zdravotníctvo potrebuje viac finančných prostriedkov, ako naň bolo vyčlenených v návrhu rozpočtu. Poslankyňa Národnej rady SR Mária Sabolová pre televíziu TA3 avizovala, že strana bude žiadať sadzbu na úrovni 4,68 percenta. Podľa Dragulu sú tomuto číslu naklonení aj zástupcovia SaS a Mosta-Híd.

Sadzba za poistencov štátu, napríklad dôchodcov a študentov, by mala podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok klesnúť zo súčasných 4,78 percenta (34,56 eura) na 4,32 percenta (32,16 eura) z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Tento výpadok mali podľa ministerstva financií čiastočne vykompenzovať zmeny v zdravotníckych odvodoch. Z tých však pravdepodobne nepritečie do systému toľko peňazí, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa Dragulu sú tieto peniaze fiktívne. Pokiaľ by sadzba klesla na 4,68 percenta, štát by vzhľadom na rast priemernej mzdy platil za svojich poistencov rovnakú sumu ako v tomto roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: