Rooseveltova nemocnica chce vyskúšať robotický operačný systém

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta chcú naďalej pracovať na tom, aby bola poskytovaná čo najkomplexnejšia zdravotnícka starostlivosť najvyššieho typu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici to uviedol riaditeľ FNsP F.D. Roosevelta Michal Bucek. Konferencia sa konala pri príležitosti životného jubilea 70 rokov prednostu II. Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Banská Bystrica Svetozára Dluholuckého. Ako Bucek pokračoval, mal na mysli poskytovanie špecializovaných výkonov, ktoré patria do univerzitnej nemocnice a ktoré nie je možné poskytovať niekde inde.

Banskobystrická nemocnica je veľmi úspešná v transplantačnom programe," povedal Bucek. Na Slovensku je v súčasnosti najúspešnejšia aj pokiaľ ide o počet transplantácií. "Hlavne čo sa týka transplantácie pečene, transplantácie obličiek, transplantujeme aj pankreas, a toto je napríklad jedna oblasť, ktorú chceme rozvíjať ďalej." Bucek pokračoval, že po dohode s firmou, ktorá zabezpečuje dodávku robotického operačného systému, majú šancu začať rozbiehať tento systém na Slovensku. "Po uzavretí dohôd by nám zapožičali na pol roka robotický operačný systém Da Vinci, s ktorým by sme chceli začať činnosť, pripraviť tímy, ktoré budú na tomto systéme operovať, a pripraviť aj prvých pacientov, ktorí by ním boli operovaní," povedal Bucek.

Podľa slov Dluholuckého vedecko-výskumná a pedagogická činnosť je pre univerzitné a fakultné nemocnice kľúčovou a podstatnou vlastnosťou, ktorá ich odlišuje od ostatných nemocníc. Pokračoval, že ak chcú dokázať v medzinárodnom kontexte, pri spoluprácach a rozvoji, že si zaslúžia názov univerzitná nemocnica, musí tu vznikať výskum, publikačná činnosť. "V podstate, akademické tituly nám tu chýbajú." Dluholucký spresnil, že má na mysli či už banskobystrický Stredoslovenský ústav srdcových chorôb, DFNsP alebo FNsP. "Som tu 40 rokov a môžem povedať, že prakticky z hľadiska medicínskeho vývoja tento komplex predstavoval vždy ťah na bránku a priority v slovenskej medicíne, aj československej, a bol uznávaný aj medzinárodne," poznamenal. Pri návale zdravotnej starostlivosti akoby podľa jeho slov nezostával čas na vedu, výskum a pedagogickú činnosť. "Špičková medicína sa tu robí, ale bohužiaľ, nie je dostatočne scientometricky, vedecky zhodnotená," dodal Dluholucký.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: