Desiatky policajtov v Nitrianskom kraji dnes prišli darovať krv

Policajti z obvodných oddelení v Nitre, Nových Zámkoch a Komárne dnes obsadili pracoviská transfúznych služieb. Nešlo však o žiadnu bezpečnostnú akciu, ale o policajnú kvapku krvi, ktorú organizuje Národná transfúzna služba (NTS) v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR.

„V Nitre toto nie je prvýkrát, máme to už tradične zaužívané, že policajti každoročne takto na jeseň darujú krv spoločne. Tento rok sme sa rozhodli, že policajnú kvapku krvi urobíme v rámci celého Nitrianskeho kraja, nielen v meste Nitra. V Nitre, Komárne a Nových Zámkoch sa na tejto akcii zúčastní asi 60 policajtov,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková, ktorá najvzácnejšiu tekutinu darovala spolu so svojimi kolegami. Ako pripomenula, policajti veľmi dobre chápu dôležitosť darcovstva krvi. „Jednoducho policajti sú tí, ktorí zachraňujú životy a často sú pri tragédiách, kedy ľudská krv je tou nenahraditeľnou tekutinou a myslím si, podobne ako moji kolegovia, že je to veľmi dôležité. Dnes sú medzi nami takí, ktorí prišli po prvý raz, ale sú tu aj takí, ktorí darujú krv pravidelne,“ skonštatovala Čuháková.

Podľa slov vedúcej lekárky nitrianskeho pracoviska NTS Márie Broďániovej je v súčasnosti krvi dosť. Pomohli nedávne študentské i práve prebiehajúce policajné „kvapky krvi“. „Zásoby sa nám doplnili. Teraz prebiehajú odbery priamo na pracoviskách policajných zborov aj na našich pracoviskách,“ povedala. Súčasné odbery krvi sú podľa Broďániovej veľmi dôležité, aj napriek tomu, že počas Vianoc a medzi sviatkami jej potreba nie je veľká. „Tá operatíva je pozastavená, ľudia majú dovolenky, riešia sa iba akútne stavy. Plánované operácie sa odkladajú, to znamená, že tých zásob je dosť veľa. Našťastie tá krv má exspiráciu vyše 40 dní, takže zase dobre preklenie to obdobie po Novom roku. Tieto kvapky krvi urobia vyslovene zásobu na preklenutie januárového obdobia, kedy je tých darcov menej,“ dodala Broďániová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: