Prvotná transformácia najzadlženejších nemocníc je podľa Rašiho hlúposť

Pokiaľ sa ako prvé budú transformovať tie štátne nemocnice, ktoré sú v najväčších problémoch, dôjde podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (poslanec Národnej rady SR za Smer-SD) k ich zániku. "Je to úplná hlúposť," skonštatoval pre TASR v reakcii na štvrtkové (25.11) vyhlásenie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorá za primárne najdôležitejší krok považuje transformáciu tých nemocníc, ktoré vytvárajú dlhy a sú v najväčších problémoch.

Ako poznamenal Raši, aj po oddlžení a transformácií budú nemocnice naďalej vytvárať dlh, keďže príjem zo zdravotných poisťovní je nižší ako náklady na poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Priestor na ďalšie šetrenie v nemocniciach pritom už nevidí. "Už teraz idú nadoraz," zdôraznil. Poukázal na to, že stransformované zariadenia tak budú aj naďalej vytvárať dlh a môžu skončiť v konkurze. Myslí si, že následne buď zaniknú, alebo do nich vstúpia súkromní investori.

Situácii v slovenských nemocniciach by podľa Rašiho mohol pomôcť vyšší odvod za štátnych poistencov. Ten podľa návrhu štátneho rozpočtu klesne zo súčasných 4,78 percenta na 4,32 percenta z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Tento výpadok by mali podľa ministerstva financií čiastočne vykompenzovať zmeny v zdravotníckych odvodoch, ako napríklad platenie odvodov z prenájmu či dividend. Ako však poznamenal Raši, z tejto oblasti určite viac peňazí nepríde. "Je to science-fiction. V zdravotníctve bude menej peňazí, je to hrubé zavádzanie." Opätovné spustenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti odsúhlasila vláda v septembri. Všetky štátne zariadenia s výnimkou tých v pôsobnosti ministerstva vnútra by sa mali podľa návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach transformovať do konca budúceho roka. Či bude tento termín konečný, sa ukáže na decembrovej schôdzi parlamentu.

Najvyšší dlh spomedzi 12 štátnych nemocníc, ktoré ku koncu júna dlhovali napríklad dodávateľom liekov, energií či Sociálnej poisťovni, takmer 150 miliónov eur, má Univerzitná nemocnica Bratislava (40,15 milióna eur). Nasleduje Univerzitná nemocnica Košice s dlhom 28,22 milióna eur a banskobystrická fakultná nemocnica s poliklinikou, ktorej záväzky predstavujú 23,84 milióna eur. Naopak najnižšie pohľadávky má banskobystrická detská fakultná nemocnica s poliklinikou (0,01 milióna eur) a nitrianska fakultná nemocnica (0,81 milióna eur).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: