Prvá transplantácia kostnej drene od nepríbuzného darcu zo SR

Transplantácia kostnej drene nie je žiadnou novinkou. Významnou udalosťou na Slovensku je však prvá transplantácia kostnej drene od nepríbuzného darcu zo slovenského registra pacientke, ktorá sa lieči v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB). Konštatoval to dnes na stretnutí s novinármi doc. MUDr. Martin Mistrík, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre hematológiu, prednosta Kliniky hematológie a transfúziológie (KHaT) Lekárskej fakulty (LF) UK, Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a UNB.

Túto prvú transplantáciu podstúpila 48-ročná pacientka s leukémiou z južnej oblasti Slovenska, u ktorej sa štandardnými liečebnými postupmi nedarilo zlepšiť zdravotný stav. Transplantácia sa uskutočnila asi pred dvomi mesiacmi a pacientka rovnako ako aj darca zo Slovenska sa majú veľmi dobre, uviedol Mistrík. Súčasne dodal, že transplantácia sa považuje za úspešnú, keď pacient žije 5 rokov po operácii a viac. Na Slovensku sa podľa slov doc. Mistríka transplantácie kostnej drene realizujú už asi 20 rokov (od príbuzných darcov) a transplantácie od nepríbuzných darcov sa začali vykonávať približne pred 10 rokmi. "Tento rok sme urobili 14 transplantácií kostnej drene, z toho 13 pacientom od zahraničných darcov a jednej, už spomínanej pacientke, od darcu zo Slovenska."

Mistrík ďalej zdôraznil, že darovanie kostnej drene je bezpečné a darca sa po odbere veľmi rýchlo vracia do pracovného procesu. Národný register kostnej drene v SR (SKBMDR) vznikol pri KHaT LF UK, SZU a UNB v roku 1995 a od roku 1998 je členom svetového registra darcov kostnej drene BMDW (Bone Marrow Donnors Worldwide), ktorý združuje desiatky národných registrov BMDW a v súčasnosti eviduje 15.072.823 dobrovoľných darcov, informovala jeho vedúca RNDr. Mária Kušíková.

Na Slovensku máme zatiaľ registrovaných len 1673 dobrovoľných darcov kostnej drene a je veľmi potrebné tento počet rozšíriť, čo by umožnilo zvyšovať pravdepodobnosť nájdenia vhodného darcu pre našich chorých. V susednej Českej republike majú registrovaných 55.419 dobrovoľných darcov, v Maďarsku 4979, v Poľsku majú 6 registrov so 108.415 darcami, v Rakúsku 61.303 a v Nemecku 3.992.853 darcov, uviedla Kušíková. Slovenský národný register kostnej drene robí nábor, vyšetrenie a registráciu dobrovoľných darcov, vedie databázu darcov a napojenie na svetový register darcov kostnej drene, vyhľadáva darcov medzi príbuznými pacientmi, v národnom a medzinárodných registroch a vykonáva ďalšie činnosti. V rokoch 1998 - 2010 register vyhľadával nepríbuzného darcu pre 202 pacientov zo SR (99 dospelých a 103 detských pacientov). Od roku 1999 zorganizoval dovoz transplantátov krvotvorných buniek od nepríbuzných darcov pre 73 pacientov na Slovensku, z toho najviac - 60 z Nemecka. Zabezpečil dvoch darcov z vlastného registra - jedného pre pacienta v Nemecku a jedného v SR.

V SR vznikol Slovenský klub pacientov po transplantácii krvotvorných buniek. Jeho členovia sa pravidelne stretávajú, vzájomne sa informujú o svojich skúsenostiach a liečbe či problémoch. Takéto stretnutie členov klubu sa uskutočnilo aj dnes po tlačovej besede v priestoroch Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ul. v Bratislave-Petržalke.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: