MZ SR chce predložiť novelu zákona o ochrane nefajčiarov

Ministerstvo zdravotníctva SR chce predložiť začiatkom roka 2011 do parlamentu a medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o ochrane nefajčiarov. Jej cieľom je zlepšiť ochranu nefajčiarov v obchodných centrách, zvýšiť informovanosť verejnosti o škodlivosti fajčenia. "Ročne dáva štát na choroby z následkov fajčenia 200 miliónov eur," uviedol dnes minister zdravotníctva Ivan Uhliarik na tlačovej besede, ktorá sa konala pri príležitosti odovzdania ocenenia Zodpovedný predajca v rámci projektu Na veku záleží zameranom na predaj tabakových výrobkov neplnoletým.

Rezort chce zvýšiť minimálnu pokutu za porušenie tohto zákona, rozšíriť zákaz fajčenia v školských zariadeniach, športových a kultúrnych areáloch. Zámerom je regulovať predaj tabakových výrobkov pri pokladni. Chceme, aby sa predávali v predajni na špeciálnom mieste predavačkou, ozrejmil Uhliarik s tým, že na takomto mieste je väčší predpoklad skontrolovať dieťa alebo mladistvého na základe jeho dokladov. Upozornil, že v posledných rokoch stúpol o päť percent počet fajčiacich detí. V slovenskej populácii pravidelne fajčí až štvrtina dievčat a chlapcov.

Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak a minister Uhliarik odovzdali ocenenia Zodpovedný predajca za rok 2010, získali ich COOP Jednota Slovensko, Tesco Stores SR a Milk-Agro.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: