Cirkus Paciento po prvý krát v Detskom kardiocentre Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave

„Čáry, máry, láry, fáry, nech sa dnes všetko poradí!“ Táto úžasná, čarovná formulka už tento rok fungovala na prvý šup na detských onkologických oddeleniach v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach a my veríme, že ešte dlho fungovať bude. Tentoraz doktor Špageta a primárka Riťka skúsia čarovať na Detskej kardiológii, v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb.

V termíne od 29. novembra do 2. decembra 2010 strávia zdravotní klauni štyri krásne dni na detskom kardiocentre. Počas jednotlivých návštev sa s deťmi podelia o nemalé zručnosti z oblasti kúzlenia, žonglovania a používania najrozličnejších rekvizít.  Deti - budúci klauni „odkopírujú“ od dospeláckych kolegov spôsob ako vytvárať dobrú náladu a šíriť smiech, aj keď všetky deti na svete majú k nemu blízko. Keď choroba cestičku k úsmevu zahatá, treba zavolať tých, ktorí vedia, ako ju nenechať zvíťaziť. Vďaka Cirkusu Paciento nájdu deti ľahšie cestu späť a na tvárach im už zakrátko svieti usmievavé slniečko.

Nemocničné izby sa akoby mihnutím čarovného prútika už dnes (pondelok) zmenia na skúšobňu či skôr maringotku plnú smiechu, radosti a očakávania.

Samotná príprava Cirkusu Paciento je i podľa slov doktora Trubku oveľa osobnejšia ako „klasická“ zdravotná klauniáda. „Deti, personál aj rodičia vytvárajú pri prípravách vynikajúcu priateľskú (skoro až rodinnú) atmosféru. Radi sa učia „cirkusové kúsky“ a veľmi sa tešia na predstavenie.“

Celý program vyvrcholí posledný deň (2. decembra o 14:00) predstavením pod krásnym cirkusovým šapitó pre publikum z radov rodičov, zdravotníckeho personálu a ostatných detí.

„Cieľom projektu Cirkus Paciento je vzbudiť u dlhodobo chorých malých pacientov záujem o život, lebo ak má pacient záujem o čokoľvek, znamená to, že má chuť žiť. Záujem o život je dôležitou súčasťou liečebného procesu,“ konštatuje umelecký riaditeľ občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors Gary Edwards.

Autor článku: Mgr. Zuzana Kostovčíková

Dátum zverejnenia: