Zdravotnícky výbor súhlasil so sadzbou za poistencov štátu 4,32 percenta

Poslanci zdravotníckeho výboru NR SR dnes podľa koaličnej dohody odsúhlasili zmenu v rámci novely zákona o zdravotnom poistení, že sadzba za poistencov štátu by mala klesnúť zo súčasných 4,78 percenta (34,56 eura) na 4,32 percenta, čiže 32,16 eura.

Opozičnému poslancovi Štefanovi Zelníkovi (SNS) neprešiel na zasadnutí výboru návrh, aby platba zostala na úrovni aspoň 4,6 percenta. Nechcel, aby jeho protinávrh bol chápaný ako populistický krok. Argumentoval tým, že schválením koaličného návrhu sa zhorší dostupnosť zdravotníckej starostlivosti. Uviedol, že v prípade, ak by sa naplnili očakávania rezortu financií, mohlo by o niekoľko mesiacov dôjsť k prehodnoteniu situácie.

Šéf výboru a poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný poznamenal, že na stretnutí koaličných klubov sa dlho diskutovalo o stanovení uvedenej sadzby, pričom návrhy sa pohybovali v rozmedzí od 4 do 5 percent. Koalícia sa však podľa jeho slov zhodla na tom, že do zdravotníctva pôjde v budúcom roku o približne 2 percentá viac finančných zdrojov v porovnaní s predchádzajúcim rozpočtovým obdobím. Novotný upozornil, že vláda očakáva od zdravotníkov zmeny v organizácii, hospodárení a efektívnejšie využívanie finančných prostriedkov a až potom môže rezort zdravotníctva očakávať navýšenie zdrojov. Prítomný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) povedal, že so situáciou nie je úplne spokojný, je však rád, že aspoň o uvedené 2 percentá (85 miliónov eur) si zdravotníctvo polepší. Spomenul, že treba začať aj diskusiu o pripoistení, keďže nie je udržateľné financovať zdravotníctvo iba z verejných zdrojov.

Poslanci výboru v súvislosti s novelou zákona o zdravotných poisťovniach súhlasili s tým, že štátne nemocnice by sa mali transformovať na akciové spoločnosti do konca roku 2011. Zdravotnícke zariadenia v gescii rezortu obrany a vnútra by však mali dostať 6-mesačný odklad.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: