Hokejisti HC Košice navštívili detskú onkológiu, ich fanklub vyzbieral 1500 eur

Hokejisti HC Košice navštívili detskú onkológiu, ich fanklub vyzbieral 1500 eur
Zdroj: bigstockphoto.com

Štvorica košických hokejistov a členovia ich fanklubu dnes popoludní navštívili ako prví pred Mikulášom deti na Oddelení detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach. Hráči malým pacientom priniesli darčeky a tradičné rekvizity hokejových fanúšikov.

„Chlapci sú za každú dobrú vec. Ja si myslím, že pre tie deti, ktoré to majú ťažké, tak určite je to potešenie a spestrenie. My sme radi, že aspoň tak máličko môžeme spraviť radosť tým deťom,“ uviedol pre TASR kapitán košických extraligových hokejistov Peter Bartoš. Brankár HC Košice Július Hudáček mal zmiešané pocity. „Už keď som tu bol minulý rok, tak som videl, že nie každý človek má taký šťastný osud ako zdraví ľudia, ktorí môžu vykonávať ako my šport alebo proste nejakú inú profesiu a je to trošku smutné, že niektorí ľudia majú od toho narodenia alebo toho skorého detstva také problémy. Ale pevne verím, že tých ochorení bude menej. Minulý rok som tu videl viac detí, teraz menej, čiže aspoň to je také potešujúce,“ povedal po obdarovaní detí Július Hudáček.

Najvernejší členovia fanklubu HC Košice, rovnako ako vlani, zorganizovali v spolupráci so Spoločnosťou detskej onkológie v Košiciach (SDOK) verejnú finančnú zbierku. Podľa Branislava Čopa z fanklubu v novembri počas posledných troch domácich zápasov vyzbierali 1500 eur, z ktorých tretinu použili na nákup digitálneho tlakomeru a vianočných darčekov pre tieto deti. Čiastku 1000 eur venujú pre Národný register darcov kostnej drene SR.

SDOK počas celého roka 2010 realizovala projekt na získavanie nových darcov kostnej drene a zároveň zbierala finančné prostriedky potrebné na ich registráciu. Transplantácia kostnej drene je totiž základným predpokladom vyliečenia viacerých ochorení krvotvorby u detských pacientov. V porovnaní so susednými krajinami má slovenský národný register niekoľkonásobne menej registrovaných darcov. Znamená to, že sa tak nielen predlžuje čakacia lehota na transplantáciu, ale hľadaním v medzinárodnom registri rastú aj náklady na liečbu. „Veľmi málo ľudí vie, že vstup do registra sa nepodmieňuje nejakým zložitým vyšetrením. Je to proste odber určitého množstva krvi zo žily. A vždy, aj keď ten človek sa zapojí do registra darcov, v prípade oslovenia má právo rozhodnúť sa, či bude tým darcom alebo nie,“ vysvetlila primárka Oddelenia onkológie a hematológie DFN v Košiciach Irina Oravkinová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: