Školákom na detskom oddelení FNsP v Žiline spríjemní hospitalizáciu detský kútik

Detský kútik pre pacientov v školskom veku dnes otvorili na detskom oddelení – nefrológii vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline.

Podľa riaditeľky občianskeho združenia (OZ) Osmijanko Jany Pecsérke -Kubranskej trvalo vybudovanie 26. detského kútika približne dva mesiace. „Cieľom OZ Osmijanko je humanizovať prostredie zdravotníckych zariadení zriaďovaním detských kútikov. Nemocnice sú ešte z dôb socializmu sivé, neútulné a prostredie privádza ľuďom iba stres. Deti majú v detskej izbe všetko farebné, veselé a hravé a našim cieľom je niečo takéto doniesť na detské oddelenia. Vytvoriť priestor ako detskú izbu so všetkým, čo detská izba má. S hračkami, knižkami, televízorom, dvd prehrávačom, rôznymi spoločenskými hrami. Toto všetko je k dispozícii hospitalizovaným deťom,“ skonštatovala riaditeľka OZ Osmijanko. Doplnila, že cena za celkové úpravy prevýšila 6000 eur.

Primár detského oddelenia FNsP v Žiline Juraj Kováčik zdôraznil, že detský kútik umožní hospitalizovaným deťom relaxovať a zabudnúť na ochorenie. „Plus tu môžu mať školské aktivity, ktoré tiež absentujú pri hospitalizácii. Je to univerzálny priestor pre voľný čas, ktorého tu majú dostatok. Snažíme sa, aby tu deti boli čo najkratšie z rôznych dôvodov, aj z dôvodu izolácie od rodiny. Máme zhruba 15 lôžok, pričom kútik bude denne využívať 6 až 7 detí, čo je aj jeho kapacita,“ dodal Kováčik. Vybudovanie detského kútika ocenila aj riaditeľka žilinskej FNsP Daniela Bekeová. „Čas, ktorý tu deti strávia, bude určite zmysluplne využitý. Pri používaní počítača alebo spoločenských hrách určite zabudnú na choroby, a týmto spôsobom sa im pobyt v nemocnici spríjemní. Je to určite ďalší krok, aby sme zdravotnícke služby za pomoci nadácii alebo občianskych združení skvalitňovali,“ uzatvorila Bekeová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: