Lekárnici majú problém s Novotného pozmeňovacím návrhom

Lekárňam by sa mala otvoriť možnosť poskytovať pacientom zľavy a výhody pri výdaji liekov s tým, že zavedú svoj vlastný vernostný systém. S týmto návrhom prichádza predseda Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) v novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú by mal parlament schvaľovať na prebiehajúcej 9. schôdzi parlamentu. Slovenská lekárnická komora (SLeK) s ním však nesúhlasí a má k nemu viacero výhrad. Ako odznelo na dnešnom stretnutí zástupcov SLeK s členmi zdravotníckeho výboru, najviac im v návrhu prekáža presadzovanie obchodného prístupu na úkor odbornosti.

Novotný vysvetlil, že jeho návrh bol vypracovaný v súvislosti s cieľmi súčasnej koalície – znižovať doplatky za lieky. „Vieme, že doplatky za lieky sú veľmi vysoké a chceme pacientom pomôcť,“ uviedol. Preto prichádza s myšlienkou, aby lekáreň mohla dať zľavu z ceny lieku, ktorá sa rozdelí medzi pacienta a zdravotnú poisťovňu. Upozornil, že vernostný systém funguje v lekárňach aj v súčasnosti, nedeje sa to však v súlade s legislatívou a touto cestou by sa mal zlegalizovať. Poukázal na nekalé praktiky, keď lekárne ako „vernostné“ poskytovali zľavy v naturáliách či hotovostné platby. Do systému treba podľa neho zaviesť jasné pravidlá a záleží na jednotlivých poskytovateľoch lekárnickej starostlivosti, či možnosť udeliť pacientom zľavy využijú.

Podľa slov prvého viceprezidenta SLeK Ondreja Sukeľa si treba uvedomiť, že v lekárenstve nejde o to, či pacient zaplatí menej o päť či desať centov alebo jedno euro, ale o to, že liek je špecifický produkt a pacient musí zohľadňovať aj to, či mu pomôže alebo ublíži. „Pokiaľ budeme pacienta tlačiť do toho, že bude skúmať len to, kde doplatí najmenej, tak dostávame liek na úroveň bežného tovaru a pacient sa bude menej zaujímať o konkrétnu podstatu svojej liečby,“ konštatoval pre TASR. Lekárnici kritizujú aj fakt, že návrh nebol s nimi prerokovaný. Podľa Sukeľa rieši „smiešne veci“ ako doplatky, ktoré má regulovať štát a zavádza boj medzi lekárňami, ktoré dajú pacientovi o pár centov lacnejší liek. Predstavitelia SLeK vidia za Novotného návrhom aj uprednostňovanie veľkých lekární pred menšími. „Treba si položiť otázku, či vytlačenie malých poskytovateľov lekárenskej starostlivosti je prospešné pre pacienta a štát,“ dodal. Predstaviteľ opozície a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) nevidí v tomto návrhu, ktorý bol pripravený v spolupráci s rezortom zdravotníctva, zmysel a považuje ho za zbytočný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: