Med, propolis a ich zdravotné účinky

Med, propolis a ich zdravotné účinky
Zdroj: bigstockphoto.com

Med je sladká, lepkavá kvapalina vytvorená predovšetkým včelami zberom a zahusťovaním sladkých štiav – najmä nektáru kvetov. Pre včely predstavuje med zásobu potravy a energie.

Medzi najstaršie dôkazy o používaní medu patrí archeologický nález z mesta Eilos vo Švédsku starý 9 000 rokov – ide o hrudu živice zmiešanú s medom, ktorá nesie odtlačok zubov dieťaťa, ktoré si na nej pochutnávalo ako na pravekej žuvačke.

Med bol používaný odpradávna, pretože bol zahalený viacerými tajomstvami. Do 17. storočia sa presne nevedelo ako sa včely rozmnožujú, ani ako med vlastne vzniká. Starovekí Gréci boli presvedčení, že med je starší ako sama Zem a preto ho považovali za potravu bohov. Aristoteles veril, že medové kvapky padajú z neba do kvetov, odkiaľ ich včely vyberajú a nosia do úľov.

Egypťania verili, že včely sú žijúce slzy boha Re. Používali ho do jedál a nápojov či ako kozmetický prípravok. Kleopatra si med pre krásu prikladala v podobe pleťovej masky, niektoré zdroje uvádzajú, že sa v ňom kúpala. Med sa používal ako povzbudzujúci prostriedok pred sexuálnym aktom. Vo viacerých stredovekých kultúrach bol med symbolom plodnosti a preto bol obľúbeným svadobným darom.

Vikingovia a Rimania ho používali pred bojmi či na posilnenie počas svojich výprav. Včelí med bol teda predmetom rôznych mystických rituálnych úkonov.

Blahodarné zloženie medu

Špecifické zloženie medu závisí od zmesi kvetov navštívených včelami, ktoré med produkovali a líši sa podľa lokality,  obdobia, sezóny a jednotlivých včelstiev. Med je zložený zo zmesi cukrov (hlavne fruktózy a glukózy) a vody (14 – 18 percent).

Nízky podiel vody bráni premnoženiu prakticky akéhokoľvek mikroorganizmu a vysoký obsah cukrov osmolýzou ničí baktérie. Med obsahuje enzýmy, antioxidanty, stopové prvky, vitamíny či organické kyseliny. Med síce dodáva do organizmu veľké množstvo energie prostredníctvom cukrov, ale súčasne aj veľké množstvo už spomínaných balastných látok.

Cukry v mede sa nachádzajú – na rozdiel od bieleho, repného cukru – vo vyváženejšom pomere, a preto telo nezaťažujú. Med by sme mali vnímať ako jednoznačne telu bližší produkt, a využívať ho nielen ako sladidlo v kuchyni či pre jeho kozmetický efekt, ale hlavne pre jeho zdravotné účinky.

Medzi nepopierateľné vplyvy medu na naše zdravie patrí:

 • každodenná lyžička medu stimuluje imunitný systém a tým znižuje riziko ochorení
 • med v kombinácii s citrónovou šťavou pomáha pri prechladnutí. Treba však mať na pamäti, že med nevystavujeme teplotám vyšším ako 40şC – v opačnom prípade stráca svoje blahodarné účinky.
 • med urýchľuje hojenie drobných rán a trhliniek na koži vďaka svojim antiseptickým a antibakteriálnym účinkom
 • medovicový med (med zozbieraný z ihličnatých stromov) znižuje krvný tlak obsahom acetylcholínu, ktorý rozširuje cievy. Tento efekt sa môže používať aj pri niektorých chorobách obličiek a pľúc.
 • zlepšuje tráviace problémy (pomáha pri žalúdočných vredoch, hnačke, zápche, zlepšuje tvorbu žalúdočných štiav, vplýva na choroby pečene a žlčníka)
 • zvlášť tmavý med obsahuje veľké množstvo železa a teda vplýva na tvorbu červených krvných buniek (tzv. erytrocytov)
 • dodaním draslíka zmierňuje svalové kŕče a predchádza im
 • med upokojuje, zmierňuje psychické napätie, podráždenosť, nervozitu, zlepšuje nespavosť, súčasne však rýchlo a efektívne dodáva do organizmu energiu pre činnosť všetkých orgánov a tým pomáha pri fyzickom a psychickom vyčerpaní.

Med obsahuje čiastočky peľov rastlín, preto nie je pre ľudí s alergiou na peľ vhodná jeho konzumácia pre riziko alergických prejavov. Na záver medovej rozprávky je vhodné upozorniť na to, že kryštalizácia medu je jeho prirodzenou vlastnosťou a je dôkazom pravosti a neporušenosti medu.

Propolis

Látka na báze živice získavaná rovnako ako med včelami z púčikov stromov alebo iných rastlinných zdrojov. Propolis je životne dôležitý pre prežitie včiel, chráni ich pred chorobami ako aj pred nepriaznivými klimatickými zmenami. V závislosti od zloženia má propolis farbu od zelenej po červenohnedú, najčastejšie  je však tmavohnedý.

Pri izbovej a vyššej teplote je lepkavý, pri nižších teplotách tuhne a drobí sa. Rovnako ako na med aj u približne 2 – 3 percent populácie vyvoláva propolis alergickú reakciu. Propolis je vnímaný ako najprírodnejšie antibiotikum aké človek objavil. Staroveké knihy opisujú jeho početné, hlavne baktericídne prednosti (schopnosť zničiť baktérie a zabrániť ich ďalšiemu množeniu).

Dnes sa využíva pri nasledujúcich zdravotných problémoch:

 • kožné ochorenia (akné, trhliny, drobné infikované rany, pľuzgiere, ekzém, psoriáza, preležaniny...)
 • zápalové ochorenia ďasien, zubov, nosovej a ústnej dutiny, uší
 • pomáha pri vypadávaní vlasov, tenisovom lakti, artritíde, zvýšenej telesnej teplote, kŕčových žilách, hnačke, chorobách žalúdka a pod. Pri výpočte pozitívnych vplyvov medu a propolisu na zdravie človeka je potrebné upozorniť, že majú podporný charakter a nie je možné a vhodné zamieňať ich s lekárom ordinovanou liečbou.

Autor článku: Mgr. Slávka Mrosková, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: