Protirakovinová moc granátového jablka

Protirakovinová moc granátového jablka
Zdroj: bigstockphoto.com

Podarilo sa identifikovať zložky šťavy z granátového jablka, ktoré jednak potláčajú pohyb rakovinových buniek, jednak zoslabujú ich reakciu na chemický signál, ktorý podporuje metastázovanie rakoviny prostaty do kostí.

Na 50. výročnej konferencii Americkej spoločnosti pre bunkovú biológiu, ktorá sa koná v pennsylvánskej Filadelfii, to dnes oznámila Manuela Martinsová-Greenová z Kalifornskej univerzity v Riverside (oboje USA) s tromi svojimi študentmi. V rámci USA je rakovina prostaty na druhom mieste úmrtí mužov spôsobeným rakovinovými ochoreniami. Podobná je situácia aj inde v ekonomicky rozvinutom svete. Aktuálne je neliečiteľná. Ak sa po chirurgickej a ožarovacej liečbe vráti, ďalším krokom býva potláčanie aktivity mužského hormónu testosterón – to zasa utlmí rast rakovinových buniek, ktoré tento hormón pri raste potrebujú. Choroba ale napokon preváži a agresívne metastázuje do kostnej drene, pľúc a lymfatických uzlín. Zvyčajne so smrteľným výsledkom.

Manuela Martinsová-Greenová s kolegami pridávali šťavu z granátového jablka k laboratórne pestovaným bunkám rakoviny prostaty odolným voči testosterónu. Platí, že čím odolnejšia je rakovinová bunka voči testosterónu, tým náchylnejšia je na metastázovanie. Zistili, že bunky, ktoré po nasadení „granátovej“ šťavy neodumreli, prejavili väčšiu vzájomnú priľnavosť. Od tumoru sa odpájalo menej buniek, čo znížilo mieru ich migrácie. Analýza ukázala, že v pozadí tohto účinku boli nasledujúce aktívne skupiny zložiek šťavy granátového jablka: fenylpropanoidy, kyseliny hydrobenzoové, flavóny a konjugované mastné kyseliny. „Keď sme už tieto rakovinu potláčajúce zložky šťavy granátového jablka identifikovali, teraz ich môžeme obmeniť, aby sme zlepšili ich funkcie a zvýšili ich účinnosť pri prevencii metastáz rakoviny prostaty, čo povedie k efektívnejším liekom. Navyše gény i bielkoviny, podieľajúce sa na pohybe buniek rakoviny prostaty, sú v zásade tie isté ako gény a bielkoviny v pozadí pohybu buniek iných typov rakoviny. Rovnaké obmenené zložky šťavy by tak mohli mať oveľa širší vplyv na liečbu rakoviny,“ povedala Manuela Martinsová-Greenová.

Upozornila, že presun rakovinových buniek do kostí, kde môžu vytvárať nové tumory, spôsobuje istá dôležitá bielkovina, ktorá vzniká v kostnej dreni. „Preukázali sme, že šťava granátového jablka výrazne potláča funkciu tejto bielkoviny. Šťava má teda potenciál zabrániť metastázovaniu buniek rakoviny prostaty do kostí,“ doplnila. S kolegami plánuje preveriť na zvieracích modeloch rakoviny prostaty, či tie isté rakovinu potláčajúce zložky, ktoré fungujú v laboratórne pestovaných bunkách, dokážu zabrániť metastázam aj v bunkách, ktoré tvoria súčasť organizmu – a najmä, či je to bez neúnosne škodlivých vedľajších účinkov.

Zdroj: Komuniké Kalifornskej univerzity Riverside z 12.12.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: