Vianočnú zbierku hutníkov použije UNLP na zakúpenie očných prístrojov

Výťažok z vianočnej zbierky spoločnosti U. S. Steel Košice použije Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach na zakúpenie moderných oftalmologických prístrojov. Symbolický šek v hodnote 79.473 eur prevzala v piatok (10.12.) v Štátnom divadle počas koncertu Stromček prianí z rúk prezidenta spoločnosti Georga F. Babcoka riaditeľka UNLP Iveta Marinová. Tretinu z tejto sumy vyzbierali zamestnanci železiarní, tretinou prispela spoločnosť a tretinou Nadácia U. S. Steel Košice.

„Podarilo sa vyzbierať peknú sumu na zakúpenie oftalmologických prístrojov pre dve naše pracoviská. Špeciálna kamera pomôže pri diagnostike ochorení očnej sietnice a očného nervu a laserový koagulátorový prístroj je neoceniteľný a nevyhnutný pri liečbe chorobných prejavov na sietnici, hlavne u diabetikov. Prínos týchto zariadení ocení celý rad pacientov v Košickom kraji,“ uviedla riaditeľka UNLP.

Očné oddelenie UNLP existuje od roku 1926, v súčasnosti má 15 lôžok a poskytuje široké spektrum výkonov liečebno-preventívnej starostlivosti v oblasti oftalmológie. Vybavenie jeho operačnej sály umožňuje robiť všetky očné operácie na úrovni súčasných medicínskych kritérií. Z vianočnej zbierky bude pre jeho potreby zakúpená mydiatická fundus kamera. „V prvom rade bude využívaná na fluoroangiografické vyšetrenie cievneho systému sietnice. To predstavuje invazívne angiografické vyšetrenie s použitím kontrastnej látky, pri ktorom sa zobrazuje cievny systém sietnice. Jedná sa o štandardnú metódu vyšetrenia u pacientov s diabetickou retinopatiou, na základe ktorého sa vykonáva cielené ošetrenie sietnice laserom. Využíva sa aj u pacientov s vekom podmienenou degeneráciou makuly a slúži tiež na sledovanie nálezu zmien na sietnici pri ďalších ochoreniach, napríklad na sledovanie pigmentových nervov. Svoj význam má aj pri vyšetrení glaukómu, kde dokáže včas odhaliť prípadné poškodenia oka,“ vysvetlila primárka Očného oddelenia Danica Jonecová.

Očná klinika UNLP a Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorá pôsobí od roku 1948, zabezpečuje komplexnú oftalmologickú starostlivosť na lôžkovej časti a konziliárne služby na špecializovaných ambulanciách. V liečbe pacientov s ochoreniami očí dosahuje pozoruhodné výsledky. Výťažok zo zbierky umožní zakúpiť pre kliniku nový laserový fotokoagulátor, ktorý nahradí doteraz používaný zastaraný prístroj. „Zariadenie je kľúčové pri liečbe chorobných prejavov na očnej sietnici, predovšetkým u diabetikov všetkých vekových skupín. Je nevyhnutný aj na ošetrenie iných metabolických a cievnych ochorení s prejavom na oku a používa sa aj pri trombózach sietnicových ciev, pri ťažkej krátkozrakosti, pri odlúpeniach sietnice, pri degeneratívnych ochoreniach súvisiacich s vekom a aj pri poúrazových stavoch, ktoré poškodili sietnicu. Má teda veľmi široké využitie a to hlavne na klinických pracoviskách, kde je najvyššia koncentrácia pacientov s vyššie uvedenými ochoreniami,“ skonštatovala zástupkyňa prednostu Očnej kliniky Monika Moravská.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: