S výstavbou nového pavilónu DKC by sa malo začať v roku 2011

Výstavba pavilónu Detského kardiocentra (DKC) pri bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) by sa mala podľa primára Jednotky intenzívnej starostlivosti Kardiologického oddelenia Pavla Kunovského začať na jar v roku 2011.

"V súčasnosti sme vo fáze ukončovania projektovej a tendrovej dokumentácie, ďalší krok už bude len vyhlásenie verejného obstarávania dodávateľa," uviedol pre TASR Kunovský. Výstavba pavilónu by mala potrvať dva až tri roky. Pavilón DKC bude súčasťou NÚSCH pod Krásnou hôrkou, čo je podľa Kunovského veľká výhoda. "Vznikne unikátne centrum, kde bude poskytnutá zdravotná starostlivosť pre celú populáciu s vrodenými a získanými ochoreniami srdca v jednom," skonštatoval.

Starostlivosť o deti s týmito ochoreniami bude kontinuálna aj po prechode do dospelosti. Práve spolupráca detských kardiológov a kardiológov pre dospelých bude podľa jeho slov nevyhnutná pre starostlivosť o týchto pacientov, keďže väčšina z nich sa už dnes dožíva dospelého veku. "Dnes už je v Európe viac dospelých s vrodenými chorobami srdca ako detí," hovorí Kunovský. Tento trend je výsledkom úspechov detskej kardiológie a kardiochirurgie v posledných rokoch. Súčasné priestory DKC podľa Kunovského už dávno nezodpovedajú súčasnému trendu poskytovania zdravotnej starostlivosti. "Roky tu žijeme vo veľmi stiesnených a nezdravých podmienkach," dodal Kunovský.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: