Spojenie štánych poisťovní podľa I. Uhliarika neprinieslo želaný efekt

Spojenie štátnych poisťovní - Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) - neprinieslo podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika požadovaný efekt ako v prípade zlučovania súkromných poisťovní Dôvera a Apollo. "Ostal tam takmer rovnaký počet zamestnancov, prebytočný majetok nebol predaný a bolo to, žiaľ, preto, že k zlúčeniu došlo vo volebnom roku," poznamenal šéf rezortu na Trend konferencii Zdravotnícky manažment, ktorá sa konala v týchto dňoch v Bratislave.

Obe poisťovne sa spojili od januára tohto roka na základe rozhodnutia bývalého kabinetu Roberta Fica. K šetreniu prostriedkov mala podľa ministerstva zdravotníctva prispieť redukcia duplicitných činností, nákladov a zmluvných vzťahov.

"Drastické zmeny si bývalá vláda už netrúfla robiť vo volebnom roku. Ja to nekritizujem, je to jednoducho fakt," poznamenal Uhliarik. Nové vedenie štátnej VšZP už v tejto oblasti začalo realizovať prvé zmeny v podobe zníženia stavu zamestnancov, pripravuje sa aj predaj nadbytočných budov.

Šéf rezortu si osobne nemyslí, že štát by mal mať takú veľkú poisťovňu, akou je VšZP, ktorá má 75-percentný podiel na trhu. Poukázal na to, že sa tak vytvára monopol, ktorý so sebou prináša aj negatíva. Riešenie tejto otázky však podľa Uhliarika nie je otázkou súčasnosti.

S rozdelením štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne na tri rovnaké subjekty počítala vo svojom volebnom programe SaS. Navrhovala, aby si štát ponechal jeden takto vzniknutý subjekt a dva predal na medzinárodnom trhu za maximálnu možnú cenu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: