Rakovina ústnej sliznice – zabudnutá choroba

Rakovina ústnej sliznice – zabudnutá choroba
Zdroj: bigstockphoto.com

V stomatologických ambulanciách sa často používajú rôzne mimoriadne sofistikované metódy na detekciu zubného kazu, aby sa mohol včasným zásahom zachrániť chrup. Všeobecne sa však v praxi venuje menej pozornosti rozvoju metód na odhalenie predrakovinových štádií a včasných štádií rakoviny ústnej sliznice.

Tá je jednou z mála druhov rakoviny, u ktorej sa lekárom v posledných desaťročiach nepodarilo znížiť úmrtnosť. Dôvodom je predovšetkým neskorá diagnostika. Podľa štatistík pribudne na Slovensku asi 1 000 nových prípadov ročne. Z tohto počtu sa, bohužiaľ, 60 – 70 percent prípadov diagnostikuje až v pokročilom štádiu.

Ochorenie, ktoré môže postihnúť každého

Predrakovinové zmeny ústnej sliznice môžu byť spôsobené tiež dvoma druhmi ľudského papiloma víru (HPV), ktorý sa v súčasnosti spája predovšetkým s rakovinou krčka maternice. Je zaujímavé, že výskyt rakoviny ústnej sliznice je vyšší, ako výskyt rakoviny krčka maternice a aj napriek tomu sa o nej veľmi nehovorí. Výsledkom týchto zistení je odporúčanie, aby každý človek, starší ako 18 rokov, absolvoval raz do roka preventívne vyšetrenie ústnej sliznice.

Včasné odhalenie je základom úspešnej liečby

Prevencia pri tak závažných ochoreniach, akými sú onkologické ochorenia, je nesmierne dôležitá. Zameriava sa na zabránenie ich vzniku a odhalenie včasných štádií, pretože úspešnosť ich liečby signifikantne stúpa v prípade, že sú objavené v skorých štádiách.  Pravdepodobnosť celkového päťročného prežitia je 52 percent, ale ak je rakovina detekovaná včas, zvyšuje sa táto pravdepodobnosť na 80 – 90 percent.

Nová technológia pri vyšetrení sliznice ústnej dutiny

Bunkové a molekulárne zmeny, spojené s rakovinou, nemusia byť na povrchu sliznice viditeľné voľným okom. Novinkou v boji proti tejto zákernej chorobe je nový revolučný prístroj, umožňujúci lekárom vidieť dovnútra do mäkkého tkaniva a identifikovať tak zasiahnuté bunky včas. Jedná sa o prístroj VELscope, doplnkový systém na vyšetrenie ústnej dutiny. Jeho technológia je založená na princípe priamej vizualizácie zmeny fluorescencie ústnej sliznice.

Zariadenie emituje  do ústnej dutiny neškodné modré svetlo (400 – 460 nm), ktoré preniká cez epitel a bazálnu membránu až do podslizničného väziva. Bunky, ktoré sú zdravé, fluoreskujú bledozeleno, zatiaľ čo abnormálne bunky menia fluorescenciu a javia sa ako tmavé, nepravidelné, ostro ohraničené útvary.

Prístroj veľmi kontrastne zobrazuje predrakovinové zmeny, chronické zápaly, zápaly slinných žliaz a ďalšie abnormality a pomáha tak stomatológovi tieto zmeny počas vyšetrenia neprehliadnuť. Samotné vyšetrenie trvá asi 2 minúty, je bezbolestné, neinvazívne, nie je potrebné farbenie tkaniva ani výplachy. Je preto ľahké zaradiť ho do pravidelnej preventívnej prehliadky zubného lekára a odhaliť tak zmeny v ústnej dutine včas.

Zubný lekár odhalí rakovinu ústnej sliznice

Onkologická prehliadka by mala byť rutinnou súčasťou preventívneho stomatologického vyšetrenia. Pozostáva z vyšetrenia pier, kože tváre, sliznice dutiny ústnej, jazyka, spodiny dutiny ústnej, tvrdého a mäkkého podnebia pohmatom a zrakom. Je dôležité venovať pozornosť aj ochoreniam a zmenám, ktoré sa za určitých okolností môžu vyvinúť do nádoru.

Jedná sa napríklad o vredy, nehojace sa útvary v ústach, olupovanie a krvácanie pier, nehojace sa chrasty na perách, či biele plôšky na sliznici. Preto je nesmierne dôležité, aby ste prípadné nezvyčajné útvary v tejto oblasti konzultovali so svojím zubným lekárom a žiadali o komplexné vyšetrenie.

Autor článku: Doc. MUDr. Peter Stanko, PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: