Prilby a kratšie lyže v USA znížili počty úrazov na svahoch, ale nie úmrtnosť

Častejšie používanie lyžiarskych prílb a zlepšenie výstroja znížilo počet zranení pri lyžovaní. Ak by sa podarilo zredukovať ľudské pochybenia, bola by táto voľnočasová aktivita ešte bezpečnejšia.

Skrátenie lyží a zavedenie používania prílb pomohlo počas uplynulých 10 rokov znížiť počet zranení pri lyžovaní, avšak priemerný počet ľudí, ktorí každý rok zomrú na lyžiarskych svahoch v USA zostal rovnaký - okolo 40. Už z povahy smrteľných nehôd na lyžiarskych svahoch vyplýva nepravdepodobnosť, že by sa ich niekedy podarilo celkom vylúčiť. Podľa americkej Národnej asociácie lyžiarskych oblastí zomrelo na zjazdovkách v zimnej sezóne 2009/2010 spolu 25 lyžiarov a 13 snoubordistov.

"Je to zriedkavá udalosť. Dochádza k nej po zrážkach s pevnými predmetmi, keď sa niekto pohybuje relatívne vysokou rýchlosťou," uviedol emeritný profesor Inštitútu technológie v Rochesteri Jasper Shealy, ktorý 40 rokov skúmal lyžiarske a snoubordové zranenia. Typickou obeťou na lyžiarskych svahoch je muž vo veku od tínedžera až po štyridsiatnika, ktorý je dobrý alebo veľmi dobrý lyžiar, má na hlave prilbu a pohybuje sa veľmi rýchlo, keď stratí kontrolu. Z 38 ľudí, ktorí vlani na svahoch zomreli, bolo 30 mužov. Podľa Shealyho stačí vletieť veľkou rýchlosťou do stromu. Prilba nie je všemohúca.

Napriek tomu je lyžovanie relatívne bezpečný šport. Pre porovnanie, v roku 2008 prišlo o život 900 Američanov pri jazde na bicykli, 3600 sa ich utopilo pri plávaní, hre vo vode alebo páde do vody a 39.000 pri havárii motorového vozidla. V roku 2007 ich 46 zabil blesk. Hoci snoubordisti sa zrania častejšie ako lyžiari, ich úmrtnosť je o tretinu nižšia ako u lyžiarov, dodal Shealy. Keď snoubordista padne, okraj dosky drhne o sneh ako brzda, ale môže spôsobiť aj zlomeninu. Celkove počet lyžiarskych zranení klesol na polovicu od konca 60. a začiatku 70. rokov. Zlomeniny dolných končatín sa od 70. rokov prakticky nevyskytujú, ak má lyžiar dobre nastavené viazanie. Počet vážnych zranení kolena v uplynulých rokoch klesol o asi 30 percent, pravdepodobne v dôsledku skrátenia lyží. Za posledných 10 rokov klesol počet zranení hlavy o 50 percent zásluhou častejšieho používania prílb. Aj keď ju však používa vyše polovica lyžiarov a snoubordistov, celkom nevylúčili život ohrozujúce zranenia hlavy, napríklad zlomeniny lebky. "Rozhodujúce je správanie sa človeka," zdôraznil profesor Shealy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: