Energetický príjem Slovákov je o 25 percent vyšší, ako sa odporúča

Výživovú situáciu na Slovensku dlhodobo charakterizuje nadmerný energetický príjem, ktorý o 25 percent presahuje súčasné priemerné odporúčané hodnoty. Problémom je tiež nevyváženosť zastúpenia základných živín. Ako totiž vyplýva z informácií, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, Slováci konzumujú až o polovicu viac tukov, ako by mali a naopak, majú nedostatok vitamínu B2 a vitamínu C, minerálnych látok ako vápnika a stopových prvkov.

"Nevyváženosť spotreby potravín, a tým vytvorenie nutričnej rizikovej situácie z hľadiska výskytu z nesprávnej výživy závislých ochorení, spôsobuje nadmernosť viacerých potravín, najmä živočíšnych ako vajcia a bravčové mäso, cukru a niektorých ďalších," píše na svojej webovej stránke ÚVZ SR. Nedostatočná je zase spotreba významných potravín ako mlieko a mliečne výrobky, ovocie a zelenina. Súčasne je strava veľmi bohatá na prívod kuchynskej soli.

Odborníci preto odporúčajú konzumovať rozmanité potraviny, znížiť prívod živočíšnych tukov skrytých v potravinách a obmedziť množstvo kuchynskej soli na päť gramov denne. Strava by mala byť založená na potravinách s vysokým obsahom sacharidov, ovocí, zelenine, zemiakoch a strukovinách. Jesť treba primerane, menšie porcie štyri až päť razy denne, pričom by sa nemali vynechávať raňajky. Je tiež potrebné piť veľa tekutín a obmedziť konzumáciu alkoholu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: