O vrátenej novele o poisťovniach sa bude rokovať na mimoriadnej schôdzi NR SR

Ministerstvo zdravotníctva SR mrzí, že prezident SR Ivan Gašparovič nepodpísal zákon, ktorý pomáha zmierňovať doplatky na lieky sociálne slabým skupinám občanov ako sú dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí. "Prezidentovi prekáža terminológia, ale pacienti budú ďalej šikanovaní výmennými lístkami a dôchodcovia a ZŤP prídu o limity na doplatky za jeden celý kvartál," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Ozrejmila, že prípravy na zavedenie DRG (spravodlivé platby nemocniciam za diagnózu) a transformáciu nemocníc pokračujú aj napriek tomuto odkladu. "Predpokladáme, že poslanci na schôdzi parlamentu, ktorá bude zvolaná v januári mimo plánu, prezidentovo veto prelomia a zákon začne platiť od 1. apríla 2011. Schôdzu by mal predseda NR SR zvolať podľa našich informácií po Troch kráľoch a venovať sa na nej budú viacerým prezidentom vráteným zákonom," povedala Zollerová. Poukázala tiež na to, že terminológiu v zákone bude možné zmeniť až vtedy, keď sa bude otvárať jeden z ďalších zdravotníckych zákonov. "Zákon je teraz v rukách poslancov parlamentu," uzavrela. Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá od januára budúceho roka umožniť opätovnú transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, zverejňovanie zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi na internete či zavedenie limitu na doplatky za lieky. Hlava štátu zákon nepodpísala pre výhrady k opätovnému zavedeniu možnosti poskytovať lekárnikom zľavy za lieky na recept.

Vrátením právnej normy poslancom tak ľudia budú pri návšteve špecialistu aj naďalej potrebovať výmenný lístok od všeobecného lekára. Túto povinnosť šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik označil za šikanovanie pacientov a mala byť preto od januára zrušená. Dôchodcov a zdravotne postihnutých občanov mal zároveň od januára pred vysokými doplatkami za lieky chrániť ochranný limit. Zdravotne postihnutí pacienti tak nemali zaplatiť na doplatkoch za lieky viac ako 30 eur za štvrťrok a dôchodcovia maximálne 45 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky im mala preplatiť zdravotná poisťovňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: