Pri pití alkoholu vonku v zime treba byť opatrní

Príchod Nového roka mnohí ľudia oslavujú v uliciach miest či na horách. Na alkohol však ľudský organizmus reaguje vonku inak ako vnútri, upozornil pre TASR riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Ozrejmil, že pri požívaní alkoholických nápojov vonku v zime môže dôjsť k podchladeniu organizmu.

"Hrozí, že ten človek neodhadne množstvo vypitého alkoholu a zaspí alebo stratí vedomie. Veľa ľudí takto zomrelo." Zdôraznil, že tento problém sa nedotýka iba bezdomovcov, ale aj bežných ľudí, ktorí sa domov vracajú zo silvestrovských osláv. "Človek si môže niekde sadnúť na lavičku, zaspí a zomrie." Vysvetlil, že normálne by človek mráz prežil, ale keď je opitý, veľmi ľahko príde k podchladeniu.

Mestá a obce nedovoľujú počas bežných dní konzumáciu alkoholu na verejnosti, Silvester či iné výnimočné udalosti sú však výnimkou. V zmysle zákona totiž obce môžu obmedziť alebo zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov v zariadeniach spoločného stravovania, v predajniach potravín alebo na iných verejne prístupných miestach. Ako ďalej priblížil hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák, právna norma tiež zakazuje predávať, prípadne podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich požívanie osobám mladším ako 18 rokov a osobám zjavne ovplyvneným alkoholom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: