Nanočastice zachránia množstvo životov

Nanočastice zachránia množstvo životov
Zdroj: bigstockphoto.com

Nový lacný test pre rýchle zistenie otravy krvi, založený na magnetických nanočasticiach, sľubuje obmedziť chmúrnu bilanciu tohto ochorenia. Oznámil to Dirk Kuhlmeier z Fraunhoferovho ústavu pre bunkovú terapiu a imunológiu v Lipsku (Nemecko) s kolegami.

V Nemecku je otrava krvi treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Určitej forme otravy krvi tam každoročne padne za obeť asi 60.000 ľudí. Takmer toľko, ako srdcovým atakom. Bilancia v iných rozvinutých krajinách je podobná, o rozvojových ani nehovoriac. Podľa kvalifikovaného odhadu majú pacienti s otravou krvi, keď prídu na jednotku intenzívnej starostlivosti, iba 50-percentnú šancu na prežitie. Spôsobuje to okrem iného nesprávna liečba ako dôsledok neskorej diagnózy. A tú zasa dlhé čakanie na výsledky laboratórnych testov, ktoré môže trvať až 48 hodín. Podstatne rýchlejšie a pritom stále pomerne lacné riešenie ponúka práve vyvíjaná mobilná diagnostická platforma MinoLab, použiteľná už pri prevoze pacienta do nemocnice. Skladá sa z plastickej karty veľkej asi ako kreditná karta, ktorá sa zasúva do analytickej jednotky menšej ako typický notebook. Výsledky má lekár k dispozícii za necelú hodinu.

Vývoj platformy podporuje nemecké Spolkové ministerstvo vzdelávania a výskumu a okrem spomenutého Fraunhoferovho ústavu sa na ňom podieľajú ďalšie akademické a komerčné subjekty z Nemecka a Rakúska. MinoLab využíva magnetické nanočastice, ktoré systémom prechádzajú automaticky účinkom magnetickej sily. Záverečnú diagnózu robia magnetické senzory. „Po odbere krvnej vzorky sa magnetické nanočastice viažu na cieľové bunky vo vzorke prostredníctvom špecifických prichytávacích molekúl. Jednoduchým magnetom ich potom presunieme na plastickú kartu spolu s choroboplodnými zárodkami. Tam prechádzajú minatúrnymi reakčnými komorami, kde prebieha polymerázová reťazová reakcia, ktorá mnohonásobne kopíruje aj tie najmenšie sekvencie DNA choroboplodných zárodkov. Po skopírovaní nanočastice prenášajú DNA choroboplodných zárodkov do detekčných komôr, kde nový typ biočipu odhalí choroboplodné zárodky a odolnosti voči antibiotikám. Všetky reakcie prebiehajú automaticky bez kontaktu s obsluhou,“ vysvetlil Dirk Kuhlmeier.

Zjednodušuje to rutinné činnosti a najmä tým klesá riziko kontaminácie vzorky čiže falošných poplachov. Miniaturizáciou sa tiež šetrí na inak veľmi nákladných aparatúrach. Magnetické nanočastice pri doterajších skúškach úspešne izolovali a zdokumentovali baktérie, vyvolávajúce otravu krvi. Podľa Dirka Kuhlmeiera však potrvá ešte aspoň dva roky, kým bude k dispozícii plne funkčný prototyp platformy vhodný pre komerčné uplatnenie. Potenciálne využitie MinoLabu nekončí testami otravy krvi. Lekárom v nemocniciach aj v súkromnej praxi pomôže pri pestrej palete dôležitých úloh – od zisťovania vrodených porúch až po diagnostikovanie rakovinových ochorení.

Zdroj: Komuniké Fraunhofer-Gesellschaft z 22.12.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: