Vedci vysvetlili telesnú teplotu človeka

Vedci vysvetlili telesnú teplotu človeka
Zdroj: bigstockphoto.com

Telesná teplota človeka a všeobecne cicavcov na úrovni 37 stupňov Celzia vyplýva z optimálnej rovnováhy medzi odvrátením na jednej strane hubových infekcií a na druhej obrovskej spotreby potravy vyžadovanej prirýchlym metabolizmom.

V novom časopise Americkej mikrobiologickej spoločnosti mBio to oznámili Arturo Casadevall a Aviv Bergman z Lekárskej fakulty Alberta Einsteina v Bronxe. "Jednou zo záhad, týkajúcich sa ľudí a iných vysoko vyvinutých cicavcov, bolo, prečo vlastne majú v porovnaní s inými živočíchmi takú vysokú telesnú teplotu. Tento výskum pomáha vysvetliť, prečo sa telesná teplota všetkých cicavcov pohybuje práve okolo 37 stupňov Celzia," povedal Arturo Casadevall.

S kolegami už v minulosti preukázal, že počet druhov húb, ktoré môžu infikovať živočícha, klesá o šesť percent na každý stupeň Celzia vyššej telesnej teploty. Plazy, obojživelníky a iné studenokrvné živočíchy sú tak terčom infekcie desaťtisícmi druhov húb. Teplokrvné cicavce však ohrozuje iba niekoľko sto druhov húb. Podľa Artura Casadevalla práve dokonalejšia ochrana proti hubovým infekciám zohrala kľúčovú úlohu v evolučnom triumfe cicavcov po zániku veľkých dinosaurov. S Avivom Bergmanom vytvorili matematický model, ktorým analyzovali prínosy vyššej telesnej teploty ako ochrany proti hubám voči nákladom (v podobe vyššej spotreby potravy), vyplývajúcim z potreby udržať telesnú teplotu medzi 30 až 40 stupňami Celzia.

Zistili, že optimálna teplota pre maximálne prínosy a minimálne náklady je v tomto kontexte 36,7 stupňa Celzia. To je veľmi blízko normálnej ľudskej telesnej teplote. "Je to dobrý príklad, že hybnými mechanizmami evolúcie cicavcov boli ako vonkajšie biologické faktory, tak vnútorné fyziologické obmedzenia," povedal Avi Bergman.

Zdroj: Komuniké Lekárskej fakulty Alberta Einsteina z 22. 12. 2010.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: