Lekársky rýchloanalyzátor dychu sa stáva skutočnosťou

Lekársky rýchloanalyzátor dychu sa stáva skutočnosťou
Zdroj: bigstockphoto.com

Vedci a technici prekonali významnú prekážku vo vývoji technológie na analýzu dychu, ktorá má umožniť rýchlu diagnózu odhalením chemických biomarkérov jednotlivých chorôb v reálnom čase.

V časopise IEEE Sensors Journal to oznámil Carlos Martinez z Purdue University vo West Lafayette, štát Indiana. Martinezov tím preukázal reálnosť svojho prístupu, keď príslušný experimentálny prístroj dokázal rýchlo odhaliť biomarkéry, ktorých obsah bol v rozpätí od milióntin po miliardtiny vzorky. To je najmenej stokrát lepší výkon, než aký dosiahli doterajšie technológie analýzy dychu. "Ľudia v tejto oblasti pracujú už približne 30 rokov, no zatiaľ nezachytili dostatočne nízke obsahy v reálnom čase. My sme tento problém vyriešili s našimi novovyvinutými materiálmi a teraz sa sústreďujeme na to, aby náš prístroj fungoval naozaj špecificky a spoľahlivo rozlišoval konkrétne biomarkéry," povedal Carlos Martinez.

Prístroj funguje na základe zachytávania zmien elektrického odporu alebo vodivosti pri prechode vzorky dychu nad senzormi umiestnenými na povrchu "mikroplatničiek", drobných zohrievacích zariadení na elektronických čipoch. Zachytené biomarkéry poskytujú záznam zdravotného profilu pacienta. Poukazujú na možnú prítomnosť rôznych chorôb vrátane rakoviny. "Hovoríme o vytvorení lacného a rýchleho spôsobu zberu diagnostických informácií o pacientovi. Môže povedať 'je tu isté percento pravdepodobnosti, že metabolizujete špecifickú zlúčeninu, ktorá poukazuje na tento typ rakoviny', čo sa následne bude dať overiť dodatočnými zložitejšími testami," vysvetlil Martinez. Vedci prístroj vyskúšali na acetóne, biomarkéri cukrovky. Pri použití plynu, ktorý napodobňoval ľudský dych, dosiahli citlivosť v oblasti miliardtín. Použili podložku z mikrometrových polymérových častíc s poťahom oveľa menších nanočastíc kovového oxidu, čím zvýšili poróznosť detekčnej plochy – v podobe kvapiek, ktoré umiestnili na jednotlivé mikroplatničky. Keď kvapky vyschli a platničky sa rozhorúčili, polymér zhorel a zostal iba porózny nanočasticový poťah, čím vznikol senzor.

Tento typ lekárskych analyzátorov dychu si vyžiada ešte asi desaťročie vývoja. Zčasti kvôli chýbajúcim štandardom. Už to však nie je vedecká fikcia, ale vedecký fakt.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: