Český minister zdravotníctva hrozbu odchodu vyše 3700 lekárov naďalej zľahčuje

V rámci protestnej akcie Ďakujeme, odchádzame v Česku podalo ku koncu decembra hromadné výpovede 3772 lekárov v desiatkach fakultných a krajských nemocníc. Českú vládu o tom dnes informoval minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09).

Napriek tomu, že ešte v polovici decembra minister ubezpečoval verejnosť, že výpovede nepodá viac ako 1000 lekárov, dnes Heger konštatoval, že odchody lekárov poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Česku neohrozia. Jediným krajom, v ktorom minister zdravotníctva problémy pripúšťa, je kraj Vysočina. V tomto českom kraji podalo výpoveď až 59 percent lekárov krajských nemocníc.

Výpovede lekárov boli podané na konci decembra, ale reálne dopady budú známe až 1. marca, keď lekárom uplynie dvojmesačná výpovedná lehota. Lekárske odbory pripúšťajú komplikácie aj v skoršom termíne, pretože odchádzajúci lekári si budú čerpať dovolenky. Českí lekári žiadajú skokové zvýšenie svojich platov a zníženie nadčasových hodín. Ak by ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne lekárom plne vyhoveli, ročne by si to vyžiadalo asi šesť miliárd českých korún (240 miliónov eur) dodatočných nákladov. Podľa Lekárskeho odborového klubu by sa táto čiastka dala získať úsporami v oblasti liekov, zavedením centrálneho nákupu prístrojov a vybavenia a sprísnením dohľadu nad poisťovňami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: