Záchranári mali počas vianočných prázdnin plné ruky práce

Horská záchranná služba (HZS) evidovala počas vianočných sviatkov a zimných prázdnin desiatky úrazov, ktoré sa stali hlavne na lyžiarskych svahoch. Uvádza sa to v správe, ktorú HZS zverejnila na svojej internetovej stránke.

"Lyžiarskym strediskom s najväčším počtom úrazov bola opäť Jasná v Nízkych Tatrách, kde záchranári od polovice decembra do 9. januára zasahovali v 156 prípadoch. Pre porovnanie, v lyžiarskom stredisku Tatranská Lomnica zasahovali príslušníci vo viac ako 40 prípadoch," konštatuje sa v správe. Podobne ako v minulých rokoch najčastejšie išlo o zranenia horných a dolných končatín.

Podmienky na lyžovanie sťažoval aj nedostatok prírodného snehu a technické zasnežovanie v kombinácii so silnými mrazmi. Tieto skutočnosti mnohí lyžiari nebrali do úvahy, jazdili neohľaduplne, preceňovali svoje schopnosti, čo vo viacerých prípadoch skončilo pádmi alebo zrážkami na svahoch.

Príslušníci HZS v súčinnosti s leteckými záchranármi pomáhali počas prázdnin aj ľuďom, ktorí sa zranili pri páde dvoch lavín vo Vysokých Tatrách. Záchranné akcie absolvovali aj členovia HZS z Malej Fatry. Tí okrem iného po Novom roku pátrali po dvoch zablúdených turistoch, ktorých sa im podarilo nájsť a dopraviť do bezpečia. V Nízkych Tatrách zasahovala napríklad HZS 3. januára v oblasti Srdiečka, kde dvojica nezvládla jazdu na snežnom skútri a došlo k zraneniu mladej ženy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: