Výskyt sivého zákalu s predlžovaním ľudského veku pribúda

Na II. očnej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici implantovali 15. decembra minulého roku 30.000 umelú vnútroočnú šošovku pri operácii sivého zákalu. V tento deň na klinike zároveň sekundárne implantovali umelú vnútroočnú šošovku dvojročnému dieťaťu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici o tom informovala prednostka kliniky Mária Molnárová.

Ako ďalej povedal Milan Izák, ktorý vykonal prvú implantáciu umelej vnútroočnej šošovky na Slovensku, "prvá šošovka bola implantovaná 6. decembra 1979". Počet operácií sa postupne zväčšoval. "V súčasnosti operujeme okolo 1400 umelých vnútroočných šošoviek ročne." Výskyt sivého zákalu s predlžovaním ľudského veku pribúda a presúva sa do mladších vekových skupín. Podľa slov Izáka ťažko povedať, čo je toho príčinou - "lepšia diagnostika, skorší záchyt sivého zákalu a aj potreba - pre súčasný život je potreba lepšieho zraku". K zvýšenému výskytu tejto choroby môžu ďalej prispievať civilizačné faktory.

Ako pokračovala Molnárová o operáciách v prípade detí, tie po narodení ešte nemajú vyvinuté zrakové funkcie. "Práve obdobie medzi druhým a tretím mesiacom života je dôležité, keby sa to odoperovalo a dokonca zaimplantovalo. V podstate sa zabráni vzniku vývoja takzvanej deprivačnej tupozrakosti – amblyopie. De facto by sa nemuselo ani možno toľko cvičiť s okom." Týka sa to najmä jednostranných vrodených zákalov. "Následok na tú funkciu by bol minimálny," dodala Molnárová. Vrodený sivý zákal detí nie je veľmi časté ochorenie. Jeho najčastejšími príčinami sú dedičnosť, niektoré ochorenia matky počas gravidity. Druhú väčšiu skupinu sivého zákalu v detskom veku predstavujú úrazové zákaly.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: