Považskobystrickí chirurgovia zachránili pacientovi odrezanú ruku

Považskobystrickí chirurgovia zachránili pacientovi odrezanú ruku
Zdroj: bigstockphoto.com

Považskobystrickí chirurgovia zachránili pacientovi ruku, ktorú mu odrezala od zápästia okružná píla. Na "vidiecke" pomery unikátny zákrok urobili aj vďaka moderným diagnostickým prístrojom, ktorými nedávno vybavili považskobystrickú chirurgiu.

"Pacienta k nám priviezli s kompletnou amputáciou pravej ruky v zápästí. Celá dlaň bola v igelitovom vrecku s ľadom, urobili sme kompletnú reimplantáciu ruky s ošetrením ciev a šľachového aparátu," povedal primár chirurgického oddelenia NsP v Považskej Bystrici Ladislav Korec. Ako dodal, ruku pacientovi zachránili, pacientovi chýba časť lakťovej kosti. To však už budú riešiť v Bratislave na traumatológii, v Považskej Bystrici kosti neoperujú. Cievy a šľachy sú však podľa neho "živé", po rehabilitácii by ruka mala byť funkčná. Pán Radomír, ktorému chirurgovia zachránili ruku, po úraze neveril, že je niečo podobné možné. "Je to zázrak, mesiac po tom, ako som mal dlaň oddelenú od ruky, môžem už hýbať dvoma prstami," povedal 50-ročný pacient.

"Podobný chirurgický zákrok by nebol v našej nemocnici možný bez moderného röntgenu, ktorý je súčasťou operačnej sály od minulého roku. Vďaka kvalitnému vyšetreniu je aj výsledok celej operácie výborný," dodal Korec. Okrem špičkového röntgenového prístroja za asi 130.000 eur si tamojší chirurgovia nevedia vynachváliť ani nový polohovateľný mobilný operačný stôl v hodnote 45.000 eur, ktorý považskobystrickej chirurgii kúpil zriaďovateľ - Trenčiansky samosprávny kraj. "Nový operačný stôl výrazným spôsobom zlepší komfort pacienta i samotných chirurgov. Starý operačný stôl tu bol 40 rokov, bol už nefunkčný a problémom bolo meniť polohu pacienta počas operácií," dodal Korec. Poďakoval tiež vedeniu Trenčianskeho samosprávneho kraja za to, že aj v čase krízy našlo financie potrebné na modernizáciu operačného traktu. Aj zachránená ruka je podľa neho dôkazom toho, že peniaze boli investované správne.

Pohľad na monitor s fotografiami z chirurgického zákroku, pri ktorom považskobystrickí chirurgovia prišili pacientovi Radomírovi odrezanú ruku.
Pohľad na monitor s fotografiami z chirurgického zákroku, pri ktorom považskobystrickí chirurgovia prišili pacientovi Radomírovi odrezanú ruku.

 

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: