Pre lekárov z Poltára sa našli iné priestory

Pre lekárov z Poltára sa našli iné možné priestory. Po dnešnom stretnutí s primátorom Poltára Pavlom Gavalcom informoval o tom predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Vladimír Maňka. Pripomenul, že mnohí technickí pracovníci a zdravotné sestry dostali v poltárskej poliklinike výpovede.

"Aj pre nás je to rizikový a neudržateľný stav," pokračoval Maňka. "S pánom primátorom sme našli možné priestory preto, aby sme mohli povedať tým lekárom, áno, máme tu iné priestory, pán primátor s nimi bude o tom rokovať." Ten je podľa Maňku schopný priestory ponúknuť za symbolické podmienky. "Týmto spôsobom chceme vlastne poslať posolstvo firme Bankruptcy, že máme iné riešenie. Výhodné a udržateľné."

Pracovníci polikliniky dostali pred koncom minulého roka od svojho zamestnávateľa - Spc Bankruptcy, s.r.o., výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Ako Maňka pripomenul, v roku 2007 bola podpísaná zmluva s firmou Spc Bankruptcy, s.r.o., na predaj polikliniky v meste Poltár a ďalšej polikliniky v iných regiónoch. "S tým, že zmluva síce z našej strany hovorila o tom, že je potrebné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť v tomto regióne, ale na druhej strane tu neboli žiadne sankcie, pokiaľ by nový vlastník zmluvné podmienky nedodržal." Maňka pokračoval, že ak by chceli ísť do súdneho sporu, bol by dlhodobý. "A my potrebujeme situáciu riešiť dnes." Podľa informácií, ktoré má Gavalec, v zamestnaneckom vzťahu sú šiesti doktori, desať pracovníkov prepustili. "Budeme rokovať s lekármi, uvidíme, aký bude prístup. Budeme rokovať aj s majiteľmi, uvidíme, či sa nám podarí niečo presadiť. Pokiaľ nie, tak máme náhradné priestory," pokračoval Gavalec. Tie im BBSK daroval za euro. Ide o bývalé sklárske učilište, buď priestory nájdu v bývalom internáte alebo v bývalej jedálni. Architekt má do budúceho týždňa prehodnotiť, "čo by nás to zhruba stálo a na základe toho sa zariadime".

Podľa slov primátora bol takýto prístup zo strany majiteľov neseriózny, pretože mohli mesto informovať, čo zamýšľajú. "Informovali o tom, že poliklinika Poltár je stratová a na základe toho dostali výpovede," dodal primátor. Majitelia podľa jeho ďalších slov povedali, že hľadajú na polikliniku kupca. Informovali tiež, že buď polikliniku vrátia vyššiemu územnému celku alebo bude iné riešenie." Maňka dodal, že na 99 percent by ju naspäť nekúpil, pretože pre lekárov majú lepšie a výhodnejšie riešenie. "To je tiež odkaz pre našich partnerov, že buď budú seriózni, alebo to budeme riešiť vlastným spôsobom, ktorý je pre nás výhodnejší," dodal Maňka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: