Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí sa v SR zaočkovalo proti chrípke

Oficiálne čísla, koľko ľudí sa túto sezónu rozhodlo zaočkovať proti chrípke, zatiaľ nie sú známe. V predchádzajúcej chrípkovej sezóne bolo podľa hlavného hygienika SR - zastupujúceho Gabriela Šimku očkovaním proti sezónnej chrípke chránených 12,4 percenta populácie Slovenska.

Údaje o počte zaočkovaných osôb počas tejto sezóny budú známe až po ukončení očkovania. Skúsenosti praktických lekárov, ktorých TASR v tejto súvislosti oslovila, sa však už teraz rôznia. Podľa všeobecnej lekárky pre dospelých z Bratislavy Jaroslavy Sládekovej je záujem o očkovanie tento rok nižší ako v predchádzajúcom. Ako uviedla, podľa jej názoru môže za to aj fakt, že súčasťou tohtoročnej vakcíny je aj kmeň pandemickej chrípky. "Myslím, že pandemická vakcína vôbec urobila averziu pacientov voči očkovaniu proti chrípke," skonštatovala.

Naopak, v ambulancii jednej nemenovanej bratislavskej praktickej lekárky je podľa jej vlastných slov o vakcínu záujem a zaočkovaných je už asi tretina pacientov. Záujem pacientov o očkovanie je podľa jej názoru vecou lekárov, ako si pacientov "naučia" na očkovanie. Práve očkovanie je podľa odborníkov najúčinnejšou a najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke. To je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra až novembra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky (10 – 14 dní po očkovaní). Možno však očkovať aj v ďalších zimných mesiacoch do objavenia sa epidémie chrípky. Na základe dlhoročných sledovaní odborníkov sa prvý, obvykle mierny nárast ochorení očakáva v decembri. V priebehu januára sa počet ochorení postupne zvyšuje a v priebehu februára epidémia chrípky vrcholí. Očkovanie je možné aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, rizikom je však to, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky.

Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy. Najvyššia chorobnosť je práve do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: