Pfizer: Ministerstvo zdravotníctva nás nezvýhodňovalo

Jediným motívom na použitie 10-dávkového balenia konjugovanej vakcíny proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam Prevenar od spoločnosti Pfizer bol zámer nájsť cestu na zníženie ceny vakcíny v prepočte na jednu dávku a snaha zachovať očkovanie proti pneumokokom v schéme 2+1 bez doplatku pacienta. Táto dohoda vzišla zo spoločných cenových rokovaní s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR. Informovala o tom Customer Manager spoločnosti Pfizer Eva Kaszásová.

"Spoločnosť Pfizer Slovensko kategoricky odmieta podozrenia z klientelizmu a porušenia legislatívy pri aktuálnej kategorizácii Prevenar 13, ako aj akékoľvek zvýhodnenie spoločnosti Pfizer v kategorizačnom procese," uviedla v písomnej reakcii na medializované informácie Kaszásová.

MZ SR sa malo podľa jej slov v decembri 2010 v súvislosti s novou kategorizáciou liekov platnou od začiatku roka obrátiť na spoločnosť s výzvou na rokovania s cieľom znížiť respektíve eliminovať doplatok na vakcínu, ktorý mal pôvodne byť 9 eur na kompletnú očkovaciu schému. "Vzhľadom na to, že Synflorix od spoločnosti GSK nemá Európskou liekovou agentúrou (EMA) schválenú očkovaciu schému 2+1, ktorá je v súlade s vyhláškou 273/2010, a vakcína, ktorá je zaradená do povinného plošného očkovania, musí byť bez doplatku pacienta, sme boli vyzvaní MZ SR, aby sme znížili cenu prípravku Prevenar 13. Ten má ako jediný EMA schválenú očkovaciu schému 2+1, ktorá je v súlade s vyhláškou," vysvetlila Kaszásová.

Po tom, ako sa obe strany na tomto riešení dohodli, malo byť podľa jej slov 10-dávkové balenie zakategorizované tak, aby sa nenarušila kvalita a kontinuita vakcinačného programu a dostupnosť vakcíny plne hradenej zo zdravotného poistenia. "S MZ SR sme rokovali výhradne iba v rámci oficiálnych cenových rokovaní, a preto je nám ľúto, že meno našej spoločnosti sa stalo súčasťou politického boja a kategoricky sa od tejto situácie dištancujeme," zdôraznila Kaszásová s dôvetkom, že ani minulosť ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika (KDH) v Pfizeri, ani to, že jeho brat dodnes zastáva funkciu v tejto spoločnosti, nijakým spôsobom priebeh rokovaní neovplyvnilo.

Informácie o tom, že minister zdravotníctva mal údajne zvýhodniť konjugovanú vakcínu spoločnosti Pfizer, priniesol v piatok (14. 1.) denník SME. Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica minister Uhliarik v tomto prípade totálne zlyhal a kauza s farmaceutickou firmou Pfizer je učebnicovým príkladom klientelizmu a korupcie. Samotný šéf rezortu zdravotníctva tieto obvinenia odmieta. Zaradenie druhej vakcíny proti pneumokokom do očkovacieho kalendára ušetrilo podľa neho poisťovniam približne milión eur ročne. "Ak dôvodom je znevýhodnenie monopolného postavenia, ušetrenie štátu takmer milión eur či umožnenie vstupu druhej vakcíny, tak naozaj, nech sa páči, odídem s čistým svedomím," uviedol v piatok Uhliarik na otázku, či nie je celá kauza dôvodom na jeho odstúpenie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: