Stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k článku v denníku SME

Záchranky fungujú na 100 percent a zdravotná pomoc je plne zabezpečená a funkčná. Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava (ZDZS) disponuje liekmi a zdravotníckym materiálom v takom rozsahu, aby bola zabezpečená plynulosť a nepretržitosť v poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti každému pacientovi v zmysle zákona č. 579/2004 o záchrannej zdravotnej službe. Vo svojom stanovisku to potvrdzuje aj riaditeľ Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava Ing. Vratko Šoka: "Všetci pacienti môžu byť úplne pokojní, nie sú v ohrození zdravia ani života. ZDZS Bratislava disponuje na staniciach dostatkom liekov a špecializovaného zdravotníckeho materiálu. Pacienti dostanú potrebnú zdravotnú starostlivosť, ktorú zabezpečujú profesionálni lekári a záchranári." Na informácie uverejnené v denníku SME dňa 17. januára 2011 zareagoval aj riaditeľ Záchrannej služby Košice MUDr. Viliam Čislák: "Údaje v denníku neboli pravdivé. Záchranná služba Košice nemá žiadne problémy v oblasti zásobovania s liekmi a špeciálnym zdravotníckym materiálom, ktoré sú nevyhnutné na prevádzkovanie ZZS. V žiadnom prípade nie je a nebol ohrozený život a zdravotný stav pacientov." Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje trestné oznámenie na denník SME za šírenie poplašnej správy. Stanovisko poskytla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová.

MZ SR pripravuje trestné oznámenie na denník SME za šírenie poplašnej správy

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje trestné oznámenie na denník SME za šírenie poplašnej správy. V stanovisku k informáciám uverejneným dnes v denníku SME v článku Záchranka má problémy s liekmi to uviedla hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. Podľa rezortu zdravotníctva fungujú záchranky na 100 percent a zdravotná pomoc je plne zabezpečená a funkčná. "Záchranná a dopravná zdravotnícka služba (ZDZS) Bratislava disponuje liekmi a zdravotníckym materiálom v takom rozsahu, aby bola zabezpečená plynulosť a nepretržitosť v poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti každému pacientovi v zmysle zákona o záchrannej zdravotnej službe," uvádza sa ďalej v stanovisku.

Riaditeľ ZDZS Bratislava Vratko Šoka pacientov ubezpečuje, že všetci môžu byť úplne pokojní. "Nie sú v ohrození zdravia, ani života. ZDZS Bratislava disponuje v staniciach dostatkom liekov a špecializovaného zdravotníckeho materiálu. Pacienti dostanú potrebnú zdravotnú starostlivosť, ktorú zabezpečujú profesionálni lekári a záchranári," zdôraznil.

Denník SME dnes napísal, že v štátnych sanitkách chýba materiál aj lieky. So zásobovaním liekmi a zdravotníckym materiálom majú mať viaceré stanice štátnej ZDZS v Bratislave. Denníku to mali cez víkend potvrdiť pracovníci staníc v Nitre a Bratislave s tým, že im chýba napríklad magnézium, fyziologický roztok či striekačky.

Problém mohol spôsobiť podľa denníka príkaz ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), ktorý ešte v júli minulého roka prikázal organizáciám podriadeným ministerstvu, aby nerozhodovali "v procesoch verejného obstarávania a nakladania s hnuteľným a nehnuteľným majetkom". Denník tvrdí, že doslovný výklad tohto nariadenia prikazuje pýtať si povolenie aj na každý nákup bežných potrieb záchraniek.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: