SEVS: Kauza okolo očkovania proti pneumokokom je ďalšou snahou spochybniť ho

Kauzu okolo očkovania proti inváznym pneumokokovým chorobám a okolo kategorizácie pneumokokových vakcín považujú odborníci zo Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS) ako ďalšiu snahu na spochybňovanie potreby očkovania proti tejto infekcii.

"Vyjadrenia v médiách sú v poslednom čase jednostranné a veľmi často skresľujú podstatu medicínskeho problému, čím nahrávajú odporcom očkovania," uvádza sa v stanovisku spoločnosti, ktoré TASR poskytla jej predsedníčka Zuzana Krištúfková. Práve Národný imunizačný program stále je a aj bol podľa SEVS najúspešnejším celospoločenským programom zdravotníctva na Slovensku a to aj vďaka pozitívnemu prístupu ministerstva zdravotníctva k zavádzaniu nových, účinnejších a bezpečnejších očkovacích látok. Rozhodnutie ministra zdravotníctva, ktoré umožní prístup všetkých detí v SR k obom dostupným pneumokokovým vakcínam vrátane vakcíny so širšou ochranou proti 13 typom pneumokokov bez doplatku, preto odborníci zo SEVS podporujú. "Návrh doplatku na vakcínu Prevenar 13 s určeným spôsobom úhrady „V“ bol v rozpore s vyhláškou 723/2004, na čo sme upozorňovali v pripomienke k návrhu kategorizácie vakcín určených na povinné očkovanie proti inváznym pneumokokovým chorobám v novembri 2010," vysvetľujú odborníci.

Denník Sme minulý týždeň informoval, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik mal údajne zvýhodniť farmaceutickú firmu Pfizer v súvislosti s povinným očkovaním detí proti pneumokokom. Vakcína od Pfizeru mohla v dôsledku lacnejšej konkurencie od tohto roka stratiť svoje takmer výlučné postavenie na slovenskom trhu. Deti sa proti pneumokokom nemali po novom očkovať už iba vakcínou Prevenar, ale aj Synflorix od firmy GlaxoSmithKline. Drahšia vakcína Pfizeru mala byť pre tento krok s trojeurovým doplatkom. Jej cena následne po rokovaniach klesla v dôsledku toho, že Pfizer v skrátenom procese pustil na trh lacnejšie väčšie balenia lieku, čo mu umožnila ministerská výnimka.

Uhliarik tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva spoločnosť Pfizer dvakrát znevýhodnilo a to tým, že umožnilo vstup konkurenčnej vakcíny na trh a po druhé, že dokázalo znížiť jej úhradu a donútiť spoločnosť znížiť cenu vakcíny. Zaradenie druhej vakcíny proti pneumokokom do očkovacieho kalendára navyše podľa jeho slov ušetrilo zdravotným poisťovniam približne milión eur ročne. Všetky postupy, ktoré povolili jej vstup na trh, boli podľa Uhliarika v súlade so zákonom a vo verejnom záujme.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: