Prerušenie tehotenstva vedie k psychologickým problémom

Prerušenie tehotenstva vedie k psychologickým problémom
Zdroj: bigstockphoto.com

Budúci rodičia, ktorí sa rozhodli ukončiť tehotenstvo ženy, pretože lekárske testy ukázali, že ich nenarodené dieťa trpí anomáliami akou je napríklad Dawnov syndróm, potom často veľa rokov trpia psychologickými problémami. Dokazuje to nový holandský výskum.

Okolo 20 percent žien a päť percent mužov stále bojuje s následkami ich rozhodnutia. Vyplýva to z výskumu, ktorý viedol Mirejke Korenromp na univerzite v Utrechte.

Dlhotrvajúce psychologické následky spôsobuje, keď si rodičia sami uvedomia, že si priali smrť ich nenarodeného dieťaťa. Jeden pár povedal, že manželské páry sa hrajú na boha - rozhodujú o živote a smrti dieťaťa, ktoré si veľmi priali.

Korenromp sleduje jednu skupinu rodičov 15 mesiacov po tom, čo lekárske testy ukázali, že ich dieťa by sa narodilo hendikepované, alebo by vôbec neprežilo. Až 44 percent žien a 22 percent mužov trpí post-traumatickým stresom ešte štyri mesiace po ich rozhodnutí.

Korenromp zistil, že hoci rodičia zvyknú trpieť psychologickými problémami, vo všeobecnosti svoje rozhodnutie neľutujú. Len jedno až tri percentá ľutujú, že ukončili takéto tehotenstvo.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: