korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Riaditeľ záchranky informácie o nedostatku liekov odmieta

Riaditeľ záchranky informácie o nedostatku liekov odmieta
Zdroj: bigstockphoto.com

Medializované informácie o nedostatku liekov a zdravotníckeho materiálu vo viacerých staniciach štátnej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) v Bratislave jej šéf Vratko Šoka popiera. "Disponujeme dostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu, tak aby bola neodkladná zdravotná starostlivosť naším profesionálnym tímom poskytnutá profesionálne," reagoval dnes na stretnutí s novinármi.

Situáciu si podľa jeho slov preveroval dnes ráno a tiež v nedeľu, problémy so zásobovaním liekov však nezistil. "Zhodou okolností sme mali v piatok poradu všetkých regionálnych vedúcich lekárov, kde žiadna požiadavka z ich strany nebola podaná. To znamená všetky lieky a zdravotnícky materiál naša organizácia má a disponuje v dostatočnej miere," podotkol.

S týmto názorom sa stotožnil aj hlavný záchranár Adrián Mifkovič. "Dnes sme si preverili túto informáciu, ktorá sa k nám dostala z kuloárov a situácia je taká, že na našich staniciach v pôsobnosti záchrannej zdravotnej služby máme liekov aj materiálu dostatok," uviedol. Opačný názor na vec má však námestník riaditeľa ZDZS Mikuláš Dunda, ten dnes pre televíziu TA3 uviedol, že v niektorých regiónoch je stav hraničný, čo sa týka liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu. "Z môjho pohľadu by pri väčších zásahoch mohlo hroziť, že ten materiál bude nedostatkový," podotkol pre televíziu. Riaditeľ záchranky tieto tvrdenia nechcel komentovať, s tým, že ich ešte nepočul.

Problém s nedostatkom liekov a zdravotníckych pomôcok mal podľa medializovaných informácií spôsobiť príkaz ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), ktorý ešte v júli minulého roka prikázal organizáciám podriadeným ministerstvu, aby nerozhodovali "v procesoch verejného obstarávania a nakladania s hnuteľným a nehnuteľným majetkom". Podľa Šoku však spomínaný príkaz "v žiadnom prípade neobmedzuje nákup liekov a špecializovaného zdravotného materiálu". Podľa rezortu zdravotníctva fungujú záchranky na 100 percent a zdravotná pomoc je plne zabezpečená a funkčná. Hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová dnes informovala, že ministerstvo pripravuje trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy na denník Sme, ktorý o údajných problémoch informoval.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: