Minister Uhliarik považuje kauzy okolo bratislavskej ZDZS za vykonštruované

Kauzy okolo údajného nedostatku liekov a zdravotníckeho materiálu v staniciach bratislavskej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS), ale aj výberového konania na post jej riaditeľa považuje minister zdravotníctva Ivan Uhliarik za účelové a vykonštruované.

Šéf rezortu argumentuje zisteniami v hospodárení spoločnosti, ktoré za posledné dva týždne zistilo nové vedenie bratislavskej záchranky. Riaditeľ ZDZS Vratko Šoka hovorí v tejto súvislosti o 11 pochybných a nevýhodných zmluvách v celkovom objeme viac ako 826 tisíc eur. Zmluvy sa podľa jeho slov týkajú obdobia prvého polroka 2010. V tom čase bol riaditeľom ZDZS Bratislava Boris Moťovský. Toho po nástupe Uhliarika na post ministra zdravotníctva vymenil v kresle súčasný námestník riaditeľa Mikuláš Dunda. Šoka opätovne deklaroval, že záchranky mali a aj majú dostatok liekov a zdravotníckeho materiálu, tak aby mohli bez problémov poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť. "Dnes ráno sme opäť preverovali situáciu, aby písomne potvrdili, aký je skutkový stav. Či im chýbajú lieky a zdravotnícky materiál. Máme písomné stanoviská, že všetko je v poriadku," uviedol Šoka na dnešnej tlačovej konferencii.

Upozornil však, že v decembri minulého roka ZDZS objednávala lieky asi v hodnote 1000 eur, pričom bežne ich objednáva v priemere za 10 až 13 tisíc eur mesačne. Šoka si nemyslí, že práve táto skutočnosť by mohla spôsobiť to, že niektorí záchranári hovorili v médiách o nedostatku materiálu a liekov. "Nie. My hovoríme, jedna vec o nákupoch a druhá, hovoríme o zásobách, teda rezervy. Rezervy neboli v žiadnom prípade ohrozené," skonštatoval Šoka. Ako dodal, celú záležitosť chce s Dundom prebrať na osobnom stretnutí medzi "štyrmi očami". Bratislavská ZDZS pôsobí v piatich krajoch, celkovo má 53 staníc, len v Bratislavskom kraji ich je 17. Hlavný lekár ZDZS Bratislava Miroslav Chabroň hovorí, že nezaregistroval ani jednu situáciu, že by niekde pacient nedostal starostlivosť, ktorú mal dostať. "Celé zásoby liekov a materiálov máme nastavené zhruba na viac ako mesačné obdobie, čiže aj pre prípad, že by náhodou z akýchkoľvek dôvodov došlo k výpadkom v dodávke, tak toto obdobie v tomto rozsahu dokážeme preklenúť," podotkol Chabroň.

ŠÚKL: Minister Uhliarik konal na základe odborných požiadaviek

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik konal podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v prípade vakcín na očkovanie detí proti pneumokokom na základe odborných požiadaviek. "ŠÚKL zastáva názor, že pokiaľ nie je oficiálne schválené rovnaké dávkovanie oboch vakcín, bol postup ministerstva, ktorý umožnil používanie oboch registrovaných vakcín so zníženou cenou za balenie bez doplatku pacienta, racionálnym rozhodnutím pri povinnom očkovaní malých detí proti pneumokokovým infekciám," napísal vo svojom vyhlásení šéf ústavu Ján Mazag.

Ako ďalej uviedol, zaradenie oboch vakcín Synflorix a Prevenar do kategorizácie liekov od 1. januára zohľadňuje oficiálne registračné licencie obidvoch vakcín pri zabezpečení účinnosti a bezpečnosti pri povinnom očkovaní proti pneumokokovým infekciám. Zaradenie vakcíny Synflorix do kategorizácie tiež podľa jeho slov popri doteraz používanej vakcíne Prevenar znamená šetrenie verejných zdrojov. Denník Sme minulý týždeň informoval, že minister zdravotníctva mal údajne zvýhodniť farmaceutickú firmu Pfizer v súvislosti s povinným očkovaním detí proti pneumokokom. Vakcína od Pfizeru mohla v dôsledku lacnejšej konkurencie od tohto roka stratiť svoje takmer výlučné postavenie na slovenskom trhu. Deti sa proti pneumokokom nemali po novom očkovať už iba vakcínou Prevenar, ale aj Synflorix od firmy GlaxoSmithKline.

Drahšia vakcína Pfizeru mala byť pre tento krok s trojeurovým doplatkom. Jej cena následne po rokovaniach klesla v dôsledku toho, že Pfizer v skrátenom procese pustil na trh lacnejšie väčšie balenia lieku, čo mu umožnila ministerská výnimka. Uhliarik tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva spoločnosť Pfizer dvakrát znevýhodnilo a to tým, že umožnilo vstup konkurenčnej vakcíny na trh a po druhé, že dokázalo znížiť jej úhradu a donútiť spoločnosť znížiť cenu vakcíny. Zaradenie druhej vakcíny proti pneumokokom do očkovacieho kalendára navyše podľa jeho slov ušetrilo zdravotným poisťovniam približne milión eur ročne. Všetky postupy, ktoré povolili jej vstup na trh, boli podľa Uhliarika v súlade so zákonom a vo verejnom záujme.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: