korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Výskyt žltačky typu A v posledných rokoch na Slovensku stúpa

Výskyt hepatitídy A, nazývanej aj choroba špinavých rúk, v posledných rokoch na Slovensku stúpa. Epidemiológovia upozorňujú, že situácia sa mení aj v regiónoch. V minulom roku sa objavili ohniská nielen na východe Slovenska, ale výskyt stúpol aj na strednom Slovensku.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovala Jarmila Pertináčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) SR Bratislava výskyt ochorenia dosiahol svoje minimum v roku 2007 a odvtedy začal opäť stúpať. V roku 2010 to bolo 1453 ochorení a rok predtým 1449. "Takúto chorobnosť sme nedosiahli za posledných 17 rokov," podotkla epidemiologička. Ochorenie najviac ohrozuje deti do 10 rokov. V minulom roku bolo 40 percent zo všetkých ochorení evidovaných práve v tejto vekovej skupine, v roku 2009 to bolo 60 percent. Odborníci si to vysvetľujú tým, že organizmus detí je na toto ochorenie náchylnejší. Okrem toho deti ešte nemajú tak osvojené hygienické návyky ako dospelí. A práve dôsledné dodržiavanie hygieny je jedným z predpokladov prevencie pred týmto ochorením.

Práve detské kolektívy sa tak stávajú často miestom šírenia vírusu tohto ochorenia. Aj preto sa Úrad verejného zdravotníctva zapojil do projektu, vďaka ktorému v súčasnosti riaditelia 2000 základných škôl po celom Slovensku dostávajú informačný balíček obsahujúci základné informácie o ochorení a možnej prevencii. Jeho súčasťou sú aj informačné letáky určené primárne rodičom detí, ktoré sa v týchto dňoch zapisujú do prvého ročníka. Žltačka typu A je infekčné ochorenie. "Liečba tohto ochorenia je symptomatická, to znamená, že sa zmierňujú príznaky, ktoré pacient má," podotkla Katarína Holečková, predsedníčka Slovenskej infektologickej spoločnosti SLS. Ochorenie je však preventabilné, voči žltačke typu A sa možno chrániť očkovaním. Na Slovensku toto očkovanie nie je súčasťou pravidelného povinného očkovania a teda nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. V prípade detí sa vykonáva dvoma dávkami, pričom aplikácia jednej dávky poskytuje približne ročnú ochranu. Druhá dávka podaná o 6 až 12 mesiacov po prvej zanecháva dlhodobú, pravdepodobne celoživotnú ochranu.

V prípade dospelých sa buď očkuje monovakcínou v dvoch dávkach, alebo kombinovanou vakcínou proti hepatitíde typu A a B v troch dávkach. Epidemiológovia zaraďujú toto ochorenie aj medzi importované nákazy. Očkovanie sa preto vykonáva aj v prípade cestovania do zahraničia. V takomto prípade sa dá využiť skrátená forma očkovania, pozostáva však zo štyroch dávok. Posledná štvrtá dávka sa podáva rok po podaní prvých troch.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: