Chronická zápcha

Chronická zápcha
Zdroj: bigstockphoto.com

Pravidelná stolica je komfort, ktorý si ani neuvedomujeme, pokiaľ trvá. Narušenie bežných zvyklostí vo vyprázdňovaní s predĺžením intervalu stolíc nás však nepríjemne obťažuje. Pri dlhšie trvajúcej zápche so všetkými sprievodnými javmi prežívame nervozitou i obavy z rôznych vážnych ochorení.

Zvlášť u starších ľudí býva pravidelná stolica spájaná so správnym chodom organizmu a zmeny v tejto oblasti ich vážne zasiahnu. Pritom samotný pojem zápchy si každý vysvetľuje po svojom – pre niekoho sa jedná o tvrdú stolicu, i keď denne, iný má zápchu až pri jednej stolici týždenne. I v odbornej medicínskej literatúre je možné nájsť veľa definícií zápchy, jednota nepanuje ani v tejto háklivej otázke. Všeobecne možno ale povedať, že pri zápche ide o namáhavé vyprázdňovanie stolice menej ako trikrát týždenne. Ak tento stav trvá viac ako 4 týždne, hovoríme o chronickej zápche.

Pozor na preháňadlá!

Príčiny zápchy sú rôznorodé. Skôr v malom počte prípadov sa jedná o dôsledok závažného ochorenia čreva so zúžením priesvitu čreva nádorom alebo pozápalovým jazvením, alebo sa môže jednať o zápchu zapríčinenú ochorením iného orgánu (znížená činnosť štítnej žľazy, niektoré metabolické a neurologické ochorenia), často ide o nežiaduci účinok užívaných liekov (analgetiká – tramadol, nesteroidné antireumatiká, opiáty, kodeín, antidepresíva, niektoré lieky na hypertenziu a iné). Najčastejšie sa zápcha objaví ako samostatná choroba z poruchy funkcie – pohybu tráviaceho traktu bez priameho ochorenia čreva alebo vonkajších vplyvov.

Zápcha môže vzniknúť pri nedostatočnej stimulácii pohybu čriev (peristaltiky) v dôsledku nedostatku vlákniny v strave alebo nedostatočného príjmu tekutín. Niekedy sa zápcha fixuje len nesprávnym užívaním preháňadiel, kedy pacient siahne po prvom účinnom prostriedku, čo je najčastejšie syntetické preháňadlo typu Guttalaxu alebo čaj zo senny. Dobrý efekt preháňadla pacienta uspokojí, neprimerane častým a opakovaným užívaním si však vytvorí na liek návyk a ďalšie stolice sú podmienené len opakovaným použitím preháňadla.

Dobrá vláknina

Rozlíšenie príčin zápchy je v rukách lekára, najmä pri dlhotrvajúcej úpornej zápche, respektíve náhlej zmene charakteru stolice, hlavne u starších ľudí. Pri vyšetrení niekedy postačí len rozhovor s popísaním priebehu ťažkostí, niekedy sú potrebné doplňujúce vyšetrenia (laboratórne, röntgenové, endoskopické). Pri liečbe chronickej zápchy treba predovšetkým odstrániť prípadnú vyvolávajúcu príčinu, ak je to možné (lieky, ochorenia hrubého čreva alebo iných orgánov). V prípade jednoduchej chronickej zápchy začíname úpravou stravy a životosprávy.

Odporúča sa zvýšiť prívod tekutín na dva litre aj viac denne, dobré je začať deň pohárom vody na lačno. Veľmi dôležitou súčasťou stravy je vláknina. Zväčšuje objem črevného obsahu, čím stimuluje črevnú peristaltiku, znižuje vstrebávanie cholesterolu, má priaznivý vplyv na výživu črevnej bunky, podporuje rast mikroflóry. Vláknina sa nachádza hlavne v ovocí a zelenine, nerozpustnú vlákninu obsahujú cerálie, otruby. Pri zápche možno použiť aj rôzne výživové doplnky obsahujúce vlákninu.

Na peristaltiku má vplyv aj zvýšenie telesnej aktivity. Prínosom môže byť aj nácvik vyprázdňovacieho reflexu – v pravidelnom režime sa každé ráno v určitej dobe pokúsiť o vyprázdnenie stolice, i keď spočiatku bez efektu. Odporúča sa vynechať návykové preháňadlá a pokiaľ úprava stravy a režimu nevedie k zlepšeniu, podať preháňadlá šetrné k tráviacemu traktu a nevytvárajúce návyk. Možno použiť minerálky s laxatívnym účinkom, glycerínové čípky, veľmi dobrý účinok máva laktulóza. Ide o sladký sirup, ktorý stimuluje peristaltiku a zvyšuje obsah vody v stolici. Je dostupná na lekársky predpis alebo voľnopredajná.

Laktulóza nevedie k návyku, jej dlhodobé užívanie má skôr prebiotický efekt, čo má preventívne účinky pred nádormi hrubého čreva. Jej dávkovanie je individuálne, pravidelné užívanie môže viesť k uspokojivej úprave stolice. Zápcha je rozšírený, chronický zdravotný problém, ktorý je často zanedbávaný či už z nevedomosti, ostychu riešiť intímny problém s cudzím človekom, alebo len z nedostatku pozornosti k vlastnému zdraviu. Neriešená zhoršuje kvalitu života a vedie k poruchám trávenia, podporuje tvorbu hemoroidov, eventuálne ich komplikácií. Dlhotrvajúca zápcha sa lieči ťažšie, a práve včasná porada s lekárom môže zabrániť jej fixácii.

Autor článku: MUDr. Peter Hegyi, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: