MZ SR pripravuje trestné oznámenie na námestníka riaditeľa ZDZS M. Dundu

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje trestné oznámenie na námestníka riaditeľa bratislavskej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) Mikuláša Dundu pre podozrenie z úmyselného trestného činu šírenia poplašnej správy. Podľa hovorkyne rezortu Kataríny Zollerovej bol práve on do 18. januára 2011 podľa pracovného zaradenia osobne zodpovedný za stav zásob liekov v bratislavskej štátnej záchranke.

"V decembri, teda v čase zvýšeného počtu úrazov, sám pán Dunda objednal len deväť percent z obvykle objednávaného objemu liekov, čím mohol závažne ohroziť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Sám objednal lieky za výrazne menej peňazí a následne informoval médiá o tom, že v sanitkách nie sú lieky," povedala Zollerová na dnešnom brífingu. Ministerstvo preto nevylučuje možný diskreditačný motív tohto činu. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) má podľa jej slov osobný záujem na tom, aby sa celý prípad riadne prešetril a "do ukončenia vyšetrovania z pochopiteľných dôvodov nebudeme k danému prípadu poskytovať žiadne informácie". Zollerová zopakovala, že liekov bolo, je a bude dostatok, no "svojim činom mohol Dunda závažne ohroziť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti".

Na otázku, či Dunda v čase, keď lieky objednával, vedel, že viac nebude záchranke šéfovať, Zollerová odvetila, že výberové konanie na riaditeľa ZDZS bolo vyhlásené 3. decembra. "S príchodom nového ministra je zrejmé, že sa menia aj riaditelia na rôznych postoch, minimálne to mohol tušiť, nemohol si byť istý, že to vyhrá," vyhlásila.
V súčasnosti už Dunda lieky neobjednáva, túto kompetenciu mu odobral riaditeľ záchranky Vratko Šoka 18. januára. Objednávky má po novom na starosti hlavný lekár štátnej záchranky Miroslav Chabroň. Dunda je momentálne práceneschopný. Kauzu okolo údajného nedostatku liekov a zdravotníckeho materiálu v staniciach bratislavskej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) Uhliarik už skôr označil za účelovú a vykonštruovanú.

Bratislavská ZDZS pôsobí v piatich krajoch, celkovo má 53 staníc, len v Bratislavskom kraji ich je 17. Hlavný lekár ZDZS Bratislava Miroslav Chabroň hovorí, že nezaregistroval ani jednu situáciu, že by niekde pacient nedostal starostlivosť, ktorú mal dostať. "Celé zásoby liekov a materiálov máme nastavené zhruba na viac ako mesačné obdobie, čiže aj pre prípad, že by náhodou z akýchkoľvek dôvodov došlo k výpadkom v dodávke, tak toto obdobie v tomto rozsahu dokážeme preklenúť," podotkol pred časom Chabroň.

M. Dunda: Seriózne vyšetrovanie dokáže, ako to bolo

Námestník riaditeľa bratislavskej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) Mikuláš Dunda sa teší na trestné oznámenie, ktoré na neho plánuje podať ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s kauzou nedostatku liekov v záchrankách. "Seriózne vyšetrovanie dokáže, ako to bolo," reagoval pre TASR. Poznamenal, že ho šokuje konštrukcia, že by si dovolil ohroziť život a zdravie ľudí sabotážou, pričom poukázal, že v tomto segmente pracuje 18 rokov a teraz na neho útočia podnikatelia z farmabiznisu a stavebníctva. Podľa Dundu nabrala celá situácia obludné rozmery. "Tieto názory, tvrdenia sú absolútne scestné," povedal na margo obvinení ministerstva. Myslí si, že nový riaditeľ záchranky Vratko Šoka, ktorý predtým pôsobil v stavebníctve, si neuvedomil, že ak niečo chýba, neznamená to zdržanie výstavby. Zároveň poukázal, že ministerstvo ešte pred pár dňami tvrdilo, že problém s chýbajúcimi liekmi nebol.

Dunda tvrdí, že za objednávanie liekov v decembri ako dočasne poverený riaditeľ nezodpovedal, keďže tie sa vtedy objednávali na základe žiadosti vtedajšieho prevádzkovo-technického námestníka. Ozrejmil, že menej liekov sa objednalo, keďže sa napĺňali príslušné normatívy. Poukázal tiež na to, že následne zo svojej novej pozície prevádzkovo-technického námestníka 3. januára, hneď v deň nástupu Šoku do funkcie riaditeľa, mu poslal objednávku na schválenie. Ďalšiu žiadosť mal podľa svojich slov podať 5. januára, lieky sa však mali objednať až 17. alebo 18. januára.

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje na Dundu trestné oznámenie pre podozrenie z úmyselného trestného činu šírenia poplašnej správy. Podľa hovorkyne rezortu Kataríny Zollerovej bol práve on do 18. januára 2011 podľa pracovného zaradenia osobne zodpovedný za stav zásob liekov v bratislavskej štátnej záchranke. Ministerstvo preto nevylúčilo možný diskreditačný motív tohto činu.

Kauzu okolo údajného nedostatku liekov a zdravotníckeho materiálu v staniciach bratislavskej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby (ZDZS) Uhliarik už skôr označil za účelovú a vykonštruovanú.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: