Majiteľ polikliník v Poltári a Fiľakove napísal primátorom list

Jeden z konateľov Spc Bankruptcy, s.r.o., a majiteľov polikliník v Poltári a Fiľakove Erik Kovács sa ozval. Napísal list poltárskemu a fiľakovskému primátorovi.

Podľa primátora Poltára Pavla Gavalca prišiel list v pondelok 24. januára. Kovács v ňom navrhuje štyri varianty, ako vyriešiť situáciu v poliklinikách, kde dostali zamestnanci v decembri 2010 výpovede. "Navrhuje, aby Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) odkúpil od nich späť polikliniky v Poltári, Fiľakove a Banskej Bystrici za rovnakú cenu, za akú boli predané. Rovnakú možnosť dáva aj samosprávam dotknutých miest. Ďalej navrhuje dlhodobý prenájom mestu, ktoré by polikliniku prevádzkovalo. Posledným variantom je založenie neziskovej organizácie, v ktorej by figurovalo mesto a Spc Bankruptcy a spoločne sa by podieľali na vedení polikliniky," ozrejmil TASR obsah listu Gavalec.

Primátor Poltára sa dohodol s predsedom BBSK Vladimírom Maňkom na zrekonštruovaní priestorov bývalého sklárskeho učilišťa, ktoré získalo mesto od BBSK za jedno euro. "Rokujeme s bankami, na obnovu školy si chceme zobrať úver 400.000 eur. V jedálni a kuchyni plánujeme do leta vybudovať ambulancie pre lekárov. Chceme, aby bolo zdravotníctvo v meste pod jednou strechou," uviedol Gavalec, podľa ktorého budú môcť lekári dovtedy ordinovať v budove Lesov SR alebo v nemocnici v Lučenci. Ako ďalej doplnil poltársky primátor, bolo by najlepšie, keby okolité obce prispeli finančne na zakúpenie zdravotníckeho vybavenia a pomôcok. Starostovia okresu Poltár sa však najprv chcú stretnúť s Maňkom a dohodnúť sa na ďalších krokoch. "Nie je štandardné, aby sa obce a mesto skladali na vytvorenie zdravotného centra. V prvom rade by sa mal určiť vinník tohto všetkého," potvrdil predseda Klubu starostov Poltára Jozef Líška.

S predsedom BBSK sa plánuje stretnúť aj primátor Fiľakova Jaromír Kaličiak, ktorý dostal rovnaký list. Vo fiľakovskej poliklinike dostalo výpoveď 11 zamestnancov. Polikliniky v Poltári, Fiľakove a Banskej Bystrici predal BBSK firme Spc Bankruptcy v roku 2007. V kúpno-predajnej zmluve sa uvádzalo, že nový vlastník musí zabezpečiť zdravotnú starostlivosť v tomto regióne, avšak za porušenie zmluvných podmienok mu žiadne sankcie nehrozia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: