SAE a nadácia Gatesovcov vytvorili partnerstvo na imunizáciu detí

SAE a nadácia Gatesovcov vytvorili partnerstvo na imunizáciu detí
Zdroj: bigstockphoto.com

Jeho výsosť šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunný princ Abu Dhabí a zástupca najvyššieho veliteľa ozbrojených síl Spojených Arabských emirátov a Bill Gates, spolupredseda nadácie Bill & Melinda Gates Foundation dnes oznámili, že začali spolupracovať na poskytovaní vakcín zachraňujúcich život deťom v Afganistane a Pakistane. Toto partnerstvo prisľúbilo celkove 100 miliónov USD - 50 miliónov USD od každého z partnerov - na nákup a dodávky životne dôležitých vakcín, ktoré zachránia afganské a pakistanské deti a zabránia ochoreniu na celý život.

"Podobne ako všetky deti, si aj deti v Afganistane a Pakistane zaslúžia kvalitu života a príležitosti, ktoré môže poskytnúť imunizácia v detstve. Prínosy, ktoré to bude mať pre jednotlivca, spoločenstvo, štát a medzinárodné spoločenstvo, budú mať za následok generáciu, ktorá bude vyrastať chránená pred ochoreniami ktorým možno zabrániť a budú mať potenciál aby rezonovali pre generácie ktoré prídu," povedal šejk Mohammed bin Zayed.

Deti v Afganistane a Pakistane sú osobitne náchylné na ochorenia, ktorým možno zabrániť, ako napríklad detská obrna a zápal pľúc. Medzi problémy, ktoré bránia snahe dostať sa k nim, patria konflikt v regióne, nerovnaké zdravotné služby a miera imunizácie medzi provinciami v každej z krajín a v prípade Pakistanu pomalé zotavovanie sa z ničivých záplav ku ktorým došlo v priebehu minulého roka.

"Vakcíny chránia deti pred mnohými život ohrozujúcimi detskými ochoreniami a poskytujú najlepší spôsob ako dať dieťaťu zdravý štart do života," povedal Gates. "Toto partnerstvo je významným príkladom toho, ako spolupráca svetového spoločenstva môže pomáhať budovať zdravšiu, stabilnejšiu budúcnosť pre afganské a pakistanské deti, ich rodiny a spoločenstvá."

Jedno zo štyroch detí v Afganistane sa nedožije piatych narodenín, čo spôsobuje, že detská úmrtnosť do piatich rokov je v tejto krajine jedna za najvyšších na svete.

Dve tretiny z týchto prostriedkov budú dané GAVI Alliance na nákup a dodávku pentavalentnej vakcíny a na uvedenie novej vakcíny proti pneumokokom v Afganistane. Tieto vakcíny pomôžu ochrániť deti pred najväčšími zabijakmi detí do piatich rokov, vrátane zápalu pľúc, záškrtu, čierneho kašľa, tetanu, žltačky typu B a Haemophilus influenzae typu B, ktorá spôsobuje meningitídu.

Zostávajúcich 34 miliónov USD z pridelených finančných prostriedkov pôjde Svetovej zdravotníckej organizácii a UNICEF na zabezpečenie dodávok vakcín proti obrne do Afganistanu a Pakistanu. Aj keď sa v priebehu posledných 20 rokov podarilo znížiť celosvetový výskyt detskej obrny o 99 percent, Afganistan a Pakistan sú dve spomedzi len štyroch krajín, kde sa nikdy nepodarilo zastaviť šírenie obrny. Dodnes sa vyskytujú cykly opakovaných infekcií tejto paralyzujúcej choroby medzi obyvateľstvom týchto dvoch krajín.

Výsledkom partnerstva bude imunizácia približne piatich miliónov detí v Afganistane proti šiestim smrteľným ochoreniam a pomôže pracovníkom Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF dostať sa s ústne podávanými vakcínami proti obrne k približne 35 miliónom detí v Afganistane a Pakistane.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: