V bratislavskej univerzitnej nemocnici sa budú naďalej robiť interrupcie

Na klinikách bratislavskej univerzitnej nemocnice sa budú aj naďalej vykonávať interrupcie. "Zákrok na žiadosť pacientky sa bude vykonávať aj naďalej, napriek tomu, že je proti filozofii nového smerovania rozvoja gynekologicko-pôrodníckych kliník v UNB," informovala hovorkyňa zariadenia Zuzana Čižmáriková. Poukázala na to, že nemocnicu prekvapili negatívne emócie, ktoré nastali po tom, čo si jednotlivé kliniky uplatnili svoje základné právo, slobodnú vôľu.

Priblížila, že víziou zariadenia bolo, aby sa gynekologicko - pôrodnícke kliniky zamerali na pomoc rodinám, ktoré majú problémy s otehotnením. "Aj preto tu vznikla možnosť jednotlivých kliník naplno sa venovať tejto téme a neriešiť umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť pacientky," uviedla Čižmáriková. Denník Pravda v utorok 25. januára informoval, že s interrupciami do 12. týždňa by sa na troch klinikách Univerzitnej nemocnice v Bratislave malo definitívne skončiť do 1. februára. Dôvodom malo byť údajne neoficiálne rozhodnutie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), ktorému sa museli lekári podvoliť. Aj napriek tomu, že z vyše 80 gynekológov, ktorí v týchto zariadeniach pôsobia, si nie všetci uplatňujú výhradu svedomia, poukázal denník.

Univerzitná nemocnica následne odmietla, že by otázku interrupcií riešila na podnet šéfa zdravotníctva. Takúto možnosť vylúčil aj minister. Ako pre TASR ozrejmila Čižmáriková, riaditeľstvo iba zosúladilo nemocničnú politiku. Poukázala na to, že napríklad v ružinovskej nemocnici sa interrupcie už viac ako sedem rokov vôbec nerobili, keďže lekári si tam uplatňovali výhradu vo svedomí. Podobná situácuia mala byť aj na Antolskej.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: