V Maďarsku je chrípka na postupe, pribúdajú chorí i preventívne opatrenia

V Maďarsku sa šíri chrípka, čo si vynútilo už dočasný zákaz návštev v nemocničných zariadeniach vo viacerých župách krajiny, ale aj prerušenie vyučovania v niektorých lokalitách. Informovala o tom dnes tlačová agentúra MTI.

V župe Győr-Moson-Sopron, ktorá leží na severozápade krajiny a susedí so Slovenskom, zaznamenali podstatné zvýšenie počtu ochorení. Kým v predminulom týždni vyhľadalo lekársku pomoc s príznakmi ochorení chrípkového charakteru 215 ľudí na 100.000 obyvateľov, v minulom týždni to bolo z rovnakej vzorky až 388 osôb. Úmrtia dvoch pacientov v tejto župe možno dať do súvislosti s chrípkou. V oboch prípadoch išlo o osoby staršie ako 60 rokov, ktoré trpeli inými chronickými chorobami. V ich organizme preukázali prítomnosť chrípkového vírusu typu B. Najviac pacientov v župe hlásia aj naďalej zo Šopronu a jeho okolia. Až 40 percent chorých tu patrí do vekovej kategórie 15-34 rokov, pribúda však aj chorých detí mladších ako 14 rokov.

Zlá je i epidemiologická situácia v župe Fejér so sídelný mestom Székesfehérvár, kde si rastúci počet chrípkových ochorení vynútil vyhlásenie zákazu návštev vo všetkých nemocničných zariadeniach. Toto preventívne opatrenie bude v platnosti od piatka. U troch pacientov v tejto župe, kde sa celkový počet ochorení zvýšil o viac než 60 percent, preukázali prítomnosť vírusu tzv. prasacej chrípky. O zákaze návštev v nemocniciach sa už začiatkom týždňa rozhodlo vo Vacove a v Nyíregyháze; v stredu začalo podobné opatrenie platiť aj v meste Szentes. V treťom januárovom týždni bolo podľa oficiálnych zdrojov najviac chorých s príznakmi chrípky v Budapešti, ako aj v župách Pest a Győr-Moson-Sopron, mnohých však registrovali i v župe Vas.

Maďarské ministerstvo zdravotníctva sa v reakcii na súčasnú chrípkovú situáciu rozhodlo ponúknuť nemocniciam za mimoriadne výhodné ceny liečivá, ktorú sú na sklade. V Budapešti to dnes oznámil námestník štátneho tajomníka rezortu Péter Cserháti. Podľa jeho slov ide o uvoľnenie zásob pre prípad pandémie, ktorých súčasťou je značné množstvo antibiotík, ale aj rôznych vhodných prostriedkov na prevenciu vrátane rúšok. Skladovanie 1,5 milióna dávok pôvodnej maďarskej vakcíny proti prasacej chrípky, ktoré zostali ešte z vlaňajška, predstavovalo podľa Cserhátiho slov tiež problém - aj preto rozhodnutie o ich uvoľnení.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: