korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Záchranári sa zastali M. Dundu, ktorý potvrdil nedostatok liekov v záchrankách

Vyše 40 záchranárov, lekárov a spolupracovníkov prevádzkovo–technického námestníka bratislavskej štátnej záchranky Mikuláša Dundu vníma obvinenia voči jeho osobe zo strany rezortu zdravotníctva ako nedorozumenie. "Ako inak nazvať obvinenie človeka, ktorý celý svoj profesionálny život zasvätil práve záchrannej službe, jej rozvoju a popularizácii? Človeka, ktorý dokonale pozná problematiku segmentu, a to nielen z manažérskych pozícií," pýtajú sa v otvorenom liste určenom premiérke Ivete Radičovej a ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi.

Ministerstvo v piatok 21. januára avizovalo, že pripravuje na Dundu trestné oznámenie pre podozrenie z úmyselného trestného činu šírenia poplašnej správy v súvislosti s kauzou okolo údajného nedostatku liekov a zdravotníckeho materiálu v staniciach bratislavskej záchranky. Hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová vtedy uviedla, že práve Dunda bol do 18. januára osobne zodpovedný za stav zásob liekov v bratislavskej záchranke. Podľa rezortu objednal v decembri 2010 len deväť percent z obvykle objednávaného objemu liekov. "Sám objednal lieky za výrazne menej peňazí a následne informoval médiá o tom, že v sanitkách nie sú lieky," povedala. Ministerstvo preto nevylúčilo možný diskreditačný motív tohto činu.

"Obvinenia z toho, že túto kauzu účelovo vytvoril a využil ju vo svoj prospech, sú poľutovaniahodné a môžeme ich považovať jedine za veľké nedorozumenie," píšu v liste Dundovi zástancovia. Premiérke aj ministrovi pripomínajú, že obviňujú ich kolegu, ktorý v minulosti vybudoval súkromnú záchranku, ktorá víťazstvami na renomovaných súťažiach reprezentovala kvalitu tohto odboru na Slovensku. "Obviňujete riaditeľa jednej z najúspešnejších súťaží záchranárov Záchrana 2009, Kongresu Urgentnej medicíny 2009, či súčinnostného cvičenia zložiek IZS, Záchrana 2010. Obviňujete autora myšlienky Zlatá záchranárska hviezda – výročného ocenenia pre profesionálnych zdravotníckych záchranárov," poukázali.

Dundovi zástancovia preto vyzývajú ministra Uhliarika, aby v prípade, ak je naozaj presvedčený o jeho pochybení, on sám a osobne podal avizované trestné oznámenie a následne niesol trestnoprávnu, ako aj občianskoprávnu zodpovednosť, ak sa ukáže, že medializované "útoky" ministerstva boli nepravdivé, poškodzujúce dobré meno a profesionálnu reputáciu.

Záchranári a lekári tiež v otvorenom informovali, že zamestnanec záchranky z Nitry, ktorý potvrdil nedostatok liekov a materiálu, bol upozornený na možnosť výpovede. Podobný nátlak údajne zažili aj iní jeho kolegovia, ktorí pre ďalšie médiá potvrdili túto informáciu. "Vážená pani premiérka, ak sa osobne rozhodnete garantovať mojim kolegom, že nebudú zastrašovaní ako spolupracovníci, ktorí sa vyjadrili o stave zásob liekov, radi vystúpime všetci z anonymity," napísal zdravotnícky záchranár Martin Ballay, ktorý otvorený list bez uvedenia mien signatárov poskytol médiám.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: