SLeK naďalej nesúhlasí s obnovením vernostných systémov v lekárňach

Slovenská lekárnická komora (SLeK) naďalej odmieta zmeny súvisiace so zľavami v lekárňach, ktoré by mala priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach upravujúca aj právnu normu o liekoch. Právna norma má poskytovateľovi lekárenskej starostlivosti opäť obnoviť možnosť poskytovania zliav a bonusov pri výdaji liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín predpísaných na lekárskom predpise a lekárskom poukaze.

Ako dnes upozornil prvý viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ, tento krok je jedným z nástrojov na zvyšovanie spotreby liekov. Na základe zahraničných výskumov odhadol, že by mohol spôsobiť nárast spotreby liekov o päť až 15 percent. Podotkol, že doplatky majú regulačnú funkciu, keďže pokiaľ je niečo zadarmo, ľudia potrebujú aj to, čo nepotrebujú. SLeK tiež poukázala na nedávnu správu OECD, podľa ktorej sú celkové výdavky na lieky vysoké a nízke doplatky pacientov môžu povzbudzovať spotrebu a stimulovať tak rast výdavkov.

Prezident komory Tibor Czuľba upozornil, že SLeK nie je proti celej novele a opatreniam, ktoré zavádza. Nesúhlasí však so zmenami ohľadne vernostných systémov, ktoré navrhol predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný. "Prekáža nám a máme zásadné výhrady voči novele, ktorú predložil poslanec Novotný. Bola prijatá veľmi rýchlo," povedal s tým, že táto zmena neprešla obvyklým legislatívnym procesom a bola schválená v priebehu necelých troch týždňov bez odbornej diskusie.

Lekárnici sa obávajú, že spomínané zmeny by sa prejavili v rýchlej monopolizácii lekárenstva na Slovensku, čím by v tomto sektore prevážil obchod nad odbornosťou. "Táto novela zvýhodňuje najväčšieho poskytovateľa, dokonca poskytovateľa s offshorovým pozadím," skonštatoval druhý viceprezident Tomáš Turiak. Podľa komory tak hrozí aj obmedzenie dostupnosti lekárenských služieb na periférii či reálna hrozba zániku nezávislých lekární na Slovensku.

Novelu zákona, ktorú vrátil prezident Ivan Gašparovič späť do Národnej rady SR, by mal parlament opätovne prerokovať na februárovej schôdzi. Hlava štátu zákon nepodpísala práve pre výhrady k opätovnému zavedeniu možnosti poskytovať lekárnikom zľavy za lieky na recept. Najvyšší ústavný činiteľ novele napríklad vyčítal nejasnosť, kto všetko by takéto zľavy mohol poskytovať. Prezident preto navrhol tieto pasáže právnej normy vypustiť a pri opätovnom prerokúvaní v pléne posunúť jej účinnosť na marec 2011.

Poslanec Novotný svoj návrh zdôvodňoval súčasným cieľom koalície znižovať doplatky za lieky. Preto podľa svojich slov prišiel s myšlienkou, aby lekáreň mohla dať zľavu z ceny lieku, ktorá sa rozdelí medzi pacienta a zdravotnú poisťovňu. Upozornil, že vernostný systém funguje v lekárňach aj v súčasnosti, nedeje sa to však v súlade s legislatívou a touto cestou by sa mal zlegalizovať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: